reklama

Pałace Opatów Cysterskich z Oliwy

Opublikowano:
Autor:

Pałace Opatów Cysterskich z Oliwy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Turystyka Od XV wieku opaci cysterscy z Gdańska - Oliwy mieli do swojej dyspozycji okazałą jak na tamte czasy rezydencję w Oliwie. Był to tzw. stary pałac opacki. Przylegał on do klasztoru i świadczył o wysokiej pozycji opata jako przedstawiciela Kościoła.
reklama


Stary Pałac Cysterski /Fot.Artur Andrzej/CC BY-SA

Ów pałac przetrwał do dzisiaj. Nie jest on jednak osobną budowlą, a częścią wschodnią budynku barokowego. Z biegiem czasu w pobliżu istniejących zabudowań powstał parterowy dwór. Przez kolejne lata miał on służyć następnemu opatowi - Janowi Grabińskiemu.

Sto lat później zastąpiono go nowym budynkiem zgodnie z życzeniem opata Franciszka Zaleskiego. Posiadłość, którą dzisiaj nazywa się Pałacem Cysterskich Opatów, została wzniesiona w latach 1754-1756. Jego twórcą był nadworny architekt prymasów polskich - Efraim Schroeger. Zlecenie złożył Jacek Rybiński, ostatni opat z nominacji króla polskiego. Warto tutaj wspomnieć, że to właśnie on ufundował słynne oliwskie organy.

Tenże barokowy pałac ozdabiał dodatkowo piękny zielony ogród. Prócz części reprezentacyjnych na jego terenie prowadzono ogród warzywny i sad. Następcami Jacka Rybińskiego byli już tylko opaci komendatoryjni z nominacji pruskiego króla. Dochody, jakie uzyskiwał cysterski klasztor przekazywał on Hohenzollernom, jego krewnym.

W 1831 roku doszło do wyprowadzki cystersów z Gdańska-Oliwy. Po tym wydarzeniu pozostał pałac, w którym na stałe zamieszkał ostatni opat, Karol Hohenzollern - Hechingen. Dopiero po trzydziestu latach po jego śmierci w posiadłości pojawiła się nowa mieszkanka i zarazem krewna zmarłego, Maria Hohenzollern - Hechingen.
Budynek nie doznał żadnych większych klęsk, pożarów i grabieży przez długi czas. Jego historia pisała się raczej spokojnie, bez nagłych i niespodziewanych zwrotów wydarzeń, aż do czasu. Po śmierci Marii w rezydencji prowadzono biura administracji Prus, później Wolnego Miasta Gdańska.

W 1927 roku powstało w nim Muzeum Historii Ziemi Gdańskiej. Końcem wojny przeznaczono jego pomieszczenia na magazyn. Wtedy doszło do nieszczęścia. Na terenie pałacu wybuchł pożar, tworząc liczne zniszczenia. Dopiero w 1958 roku podjęto się jego odbudowy. Od tamtej pory mieści się w nim Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Pałac, choć nie przetrwał bez uszczerbku czasu wojny, nie popadł w zapomnienie. Zapisał się na kartach historii, odbił swoje piętno na pięknym gdańskim mieście, w którym się znajduje. Jest jednym z ciekawszych miejsc Oliwy, a jednocześnie ważnym punktem turystycznym, przyciągającym rzesze turystów z całego świata.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama