Podczas fali upałów w Gdańsku nie musisz kupować butelkowanej wody. W całym mieście działają zdroje uliczne, czyli popularne poidełka z bezpieczną wodą z miejskiej sieci. Jest ich aż 62 – rozmieszczone są w parkach, przy placach zabaw, deptakach i innych uczęszczanych miejscach.
Większość poidełek posiada również miski dla zwierząt, co jest szczególnie ważne dla właścicieli psów i kotów. Woda pochodzi z sieci wodociągowej, więc jest regularnie badana i nadaje się do picia.
Od 5 lipca, w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę, na plac zabaw przy Parku Oruńskim (ul. Nowiny) będzie przyjeżdżał mobilny saturator, który serwuje darmową wodę w wersji:
- niegazowanej,
- gazowanej,
- z dodatkiem naturalnych soków.
Gdańsk z zamgławiaczami i mgiełkami wodnymi na upał
Podczas upałów w Gdańsku warto skorzystać z miejskich zamgławiaczy, które uruchamiają się automatycznie, gdy temperatura przekroczy 26 st. C. Urządzenia rozpylają chłodną, orzeźwiającą mgiełkę wodną, a wieczorem tworzą efektowne iluminacje dzięki zasilaniu z ogniw fotowoltaicznych.
Na stałe zamgławiacze są ustawione w następujących lokalizacjach:
- przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
- przy Forum Gdańsk
- przy Hevelianum
- na Skwerze Bajki
- przy wejściu na plażę Gdańsk Stogi
- w Parku Oruńskim
Dodatkowo podczas Jarmarku św. Dominika zamgławiacze pojawią się również na Targu Węglowym oraz na Skwerze Świętopełka.
Mobilne mgiełki wodne tam gdzie brakuje cienia
Mobilne mgiełki wodne to specjalne instalacje przygotowane przez Gdańskie Wodociągi. Pojawiły się w czterech najbardziej nasłonecznionych lokalizacjach. To odpowiedź miasta na upały w Gdańsku, która cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów, rowerzystów i turystów.
Aktualne lokalizacje mobilnych mgiełek wodnych:
- Plac Kobzdeja przy baszcie Jacek
- przy Muzeum II Wojny Światowej
- przy Europejskim Centrum Solidarności
- okolice mola w Brzeźnie
Chłodne wnętrza pod ziemią atrakcje w czasie upału
Jeśli szukasz naprawdę chłodnego miejsca w Gdańsku, wybierz się do wnętrza dawnych zbiorników wodnych – Stara Orunia i Stary Sobieski. Panuje tam stała temperatura 8–10 st. C, a zwiedzanie ich to świetna opcja na aktywną i jednocześnie orzeźwiającą wycieczkę. Obiekty są częścią Gdańskiego Szlaku Wodociągowego i dostępne do końca września.
Dlaczego nie wolno się kąpać w fontannach w Gdańsku
Choć fontanny miejskie kuszą w upały, nie wolno się w nich kąpać ani bawić. Woda w fontannach nie nadaje się do spożycia – krąży w zamkniętym obiegu, w którym błyskawicznie namnażają się glony, bakterie, wirusy i grzyby. Zakażenia mogą wystąpić np. po kontakcie z oczami, ustami lub ranami na skórze.
Wśród fontann, które latem przyciągają najmłodszych, są m.in.:
- Fontanna Czterech Kwartałów (niedaleko bazyliki Mariackiej)
- Fontanna Heweliusza (obok Muzeum Bursztynu)
Komentarze (0)