reklama

GUMed z prestiżowym grantem NCN. Nowy krok w walce z rakiem jelita grubego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: P.Sudara/Gumed

GUMed z prestiżowym grantem NCN. Nowy krok w walce z rakiem jelita grubego - Zdjęcie główne

Dr Michał Bieńkowski z Katedry i Zakładu Patomorfologii GUMed | foto P.Sudara/Gumed

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowiePrzerzuty raka jelita grubego wciąż należą do największych wyzwań współczesnej onkologii. Teraz naukowiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie z zespołem z ETH Zürich wyrusza na trop biologicznych mechanizmów, które mogą pomóc je powstrzymać. Badania sfinansowano w prestiżowym konkursie Narodowego Centrum Nauki OPUS 28+LAP/Weave.
reklama

Dr Michał Bieńkowski z międzynarodowym projektem badawczym

Dr Michał Bieńkowski z Katedry i Zakładu Patomorfologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał prestiżowe finansowanie z Narodowego Centrum Nauki. Grant przyznano w konkursie OPUS 28+LAP/Weave na realizację projektu badawczego RECIPRO-CRC, którego celem jest poznanie mechanizmów przerzutów raka jelita grubego. Badania będą prowadzone we współpracy z zespołem z ETH Zürich w Szwajcarii. Budżet polskiej części projektu wynosi 2 654 110 zł.

reklama

Rak jelita grubego jako globalne wyzwanie medycyny

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór na świecie. Największym zagrożeniem są przerzuty, które najczęściej pojawiają się w wątrobie lub płucach i to one odpowiadają za większość zgonów pacjentów. Choć komórki raka w miejscu pierwotnym i w przerzutach są do siebie podobne, środowisko w danym narządzie może znacząco wpływać na to, jak agresywnie rozwija się choroba. Projekt RECIPRO-CRC ma pomóc zrozumieć, jak dokładnie działa ten proces.

Zespół dr. Michała Bieńkowskiego wykorzysta w badaniach zaawansowane technologie molekularne. Naukowcy przeanalizują próbki nowotworowe m.in. za pomocą sekwencjonowania DNA, badania aktywności genów w konkretnych miejscach tkanki oraz analiz pojedynczych komórek. Celem jest stworzenie szczegółowej mapy biologicznej zmian w komórkach nowotworowych i zidentyfikowanie czynników, które decydują o tym, że rak przerzuca się właśnie do wątroby lub płuc.

reklama

ETH Zürich zbada wpływ środowiska tkankowego na rozwój raka

Partnerem naukowym projektu jest renomowany szwajcarski ośrodek badawczy ETH Zürich. Zespół ze Szwajcarii skupi się na analizie zjawiska tzw. macierzystości odzwierciedlonej (reflected stemness), czyli zdolności komórek nowotworowych do indukowania cech progenitorowych w zdrowych komórkach. Wykorzystane zostaną zaawansowane modele in vitro, modele zwierzęce oraz screening CRISPR.

Nowe możliwości leczenia i diagnostyki raka jelita grubego

Dzięki badaniom naukowcy chcą lepiej zrozumieć, w jaki sposób komórki nowotworowe wpływają na otaczające je zdrowe tkanki w narządach, do których tworzą przerzuty. Takie odkrycia mogą pozwolić na wskazanie nowych biomarkerów, czyli sygnałów ostrzegawczych, a także potencjalnych celów dla nowoczesnych terapii. Ostatecznym celem jest stworzenie skuteczniejszych metod diagnozowania i leczenia zaawansowanego raka jelita grubego, co może przełożyć się na dłuższe życie i lepsze rokowania dla chorych.

reklama

Międzynarodowe granty OPUS 28 LAP Weave wspierają naukowców

Konkurs OPUS 28+LAP/Weave jest jednym z kluczowych instrumentów wspierających międzynarodową współpracę naukową. Finansowane są projekty realizowane wspólnie z jednostkami badawczymi z Austrii, Belgii-Flandrii, Czech, Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii. W tegorocznej edycji dofinansowanie otrzymało 31 projektów, na łączną kwotę przekraczającą 58 milionów złotych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo