reklama

Dramatyczna interwencja ratowników. Sąsiedzka czujność zapobiegła tragedii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

Dramatyczna interwencja ratowników. Sąsiedzka czujność zapobiegła tragedii - Zdjęcie główne

foto Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PomorzeDramatyczna akcja ratunkowa miała miejsce w sobotę 26 lipca w jednym z mieszkań w Gdyni. Zespół ratownictwa medycznego został wezwany do mężczyzny z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla
reklama

Zgłoszenie pochodziło od sąsiadki, która – zaniepokojona brakiem kontaktu – natychmiast powiadomiła służby ratunkowe. Dzięki jej szybkiej reakcji i zaangażowaniu udało się zapobiec tragedii. Ostatecznie podejrzenie padło na udar mózgu, który wymagał natychmiastowej interwencji medycznej.

Zaniepokojona sąsiadka wezwała pomoc. Myślała, że to tlenek węgla

Kobieta zauważyła, że sąsiad od dłuższego czasu nie daje znaków życia. Wołała go i pukała do drzwi, jednak nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Obawiając się najgorszego, zaalarmowała służby ratunkowe, podejrzewając zatrucie czadem. To bardzo groźna substancja – bezbarwna i bezwonna – która każdego roku powoduje dziesiątki zgonów w Polsce.

reklama

Na miejsce jako pierwsi przybyli strażacy, którzy przeprowadzili pomiary stężenia tlenku węgla w mieszkaniu. Ku zaskoczeniu wszystkich, urządzenia nie wykazały obecności czadu. Stan mężczyzny oraz jego objawy wskazywały jednak na poważne zagrożenie zdrowia.

Podejrzenie udaru mózgu. Liczyła się każda minuta

Ratownicy, biorąc pod uwagę symptomy pacjenta, natychmiast skontaktowali się z lekarzem neurologiem dyżurnym. W wyniku konsultacji podjęto decyzję o pilnym przewiezieniu pacjenta do pracowni tomografii komputerowej. Tylko szybka diagnoza mogła dać szansę na skuteczne leczenie i ograniczenie potencjalnych powikłań.

reklama

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów i trwałego kalectwa w Polsce. W jego przypadku kluczowe znaczenie ma czas. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większe są szanse na pełen powrót do zdrowia.

Rozwiń

Sąsiedzka czujność znów uratowała życie. Eksperci przypominają

Cała sytuacja pokazuje, jak ogromną rolę odgrywa szybka reakcja świadków i sąsiedzka czujność. To dzięki zdecydowanemu działaniu kobiety udało się błyskawicznie zaalarmować odpowiednie służby i rozpocząć procedurę ratunkową. W tym przypadku każda minuta mogła decydować o życiu i zdrowiu pacjenta.

Eksperci przypominają, że w sytuacjach, gdy zauważamy nietypowe zachowania lub brak kontaktu z sąsiadem, nie należy zwlekać. Lepiej zareagować zbyt wcześnie niż za późno. Często to właśnie osoba z najbliższego otoczenia może jako pierwsza dostrzec niepokojące sygnały i wezwać pomoc.

Udar mózgu i czad – cisi zabójcy. Znajomość objawów może uratować życie

Choć tym razem nie doszło do zatrucia tlenkiem węgla, warto pamiętać, że objawy takie jak zawroty głowy, osłabienie, dezorientacja czy utrata przytomności mogą towarzyszyć zarówno zatruciu czadem, jak i udarowi. Niezależnie od podejrzenia, każda taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji i wezwania pogotowia.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo