Program wsparcia został uruchomiony w 2017 roku. Pierwsze dzieci, które urodziły się dzięki wsparciu programu, przyszły na świat 9 lipca 2018 roku. Były to dwie dziewczynki, bliźniaczki. Od momentu wprowadzenia programu urodziło się już 500 dzieci, w tym 140 w ubiegłym roku.
- Rozpoczynając program mówiliśmy o tym, że zastępujemy w tym zakresie program rządowy. Kiedy został on zamknięty, postanowiliśmy w naszym mieście zatroszczyć się o te obywatelki i tych obywateli miasta, którzy pragną być rodzicami - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Gdański program wsparcia prokreacji składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich jest skierowany do uczniów gdańskich placówek i wymaga zgody opiekuna prawnego, nie jest on obowiązkowy. Drugi etap polega na wsparciu psychologicznym par, które zmagają się bezpłodnością. Trzeci to wsparcie finansowe polegające na dofinansowaniu metody in vitro.
- Wiele lat temu pracując nad tym programem, bardzo chcieliśmy, aby oprócz procedury medycznej, istniały jeszcze dwa dodatkowe moduły, czyli edukacja seksualna i moduł psychologiczny. Od samego początku aspekt psychologicznego wsparcia wydawał się nam bardzo ważny i cieszę się, że dzisiaj korzysta z niego wielu mieszkańców Gdańska - mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.
Do tej pory dofinansowanie metody in vitro wynosiło 5 tysięcy zł, a procedura mogła zostać wykonana 3 razy u jednej z par uczestniczących w programie. Uchwała dopuszcza zwiększenie dofinansowania do 6 tysięcy zł. Możliwe jest także zwiększenie ilości wykonywanych rocznie sztucznych zapłodnień z 300 do 400.
Program jest przeznaczony dla kobiet, które mieszkają w Gdańsku co najmniej od roku i mieszczą się w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat.
- Naszym wspólnym ogromnym sukcesem jest to, że 65% par, które się do nas zgłaszają, wychodzą z klinik z dzieckiem. Taka jest skuteczność leczenia w gdańskim programie - mówi dr. n. med. Dariusz Wójcik, prezes kliniki Gameta.
Program jest przeznaczony dla kobiet, które mieszkają w Gdańsku co najmniej od roku i mieszczą się w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. Jego realizacja odbywa się w dwóch gdańskich klinikach: Invicta oraz Gameta.
[news:1292597]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.