Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, obowiązek uczestnictwa w mszy świętej dotyczy jedynie wybranych dni świątecznych. Do takich dni należą m.in. Święto Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia), Boże Ciało, Wszystkich Świętych oraz oba dni Bożego Narodzenia. Poniedziałek Wielkanocny do nich nie należy. Oznacza to, że wierni nie są zobowiązani do udziału w liturgii, choć jest to zalecane.
Mimo że Poniedziałek Wielkanocny nie jest dniem nakazanym, dla chrześcijan ma ważny wymiar liturgiczny. To drugi dzień oktawy Wielkanocy, kontynuujący radość ze Zmartwychwstania. Jak podkreślają duchowni, choć msza nie jest obowiązkowa, uczestnictwo w niej może pogłębić duchowe przeżycie tych świąt.
Tradycja i zwyczaje w Polsce
W Polsce Poniedziałek Wielkanocny znany jest głównie jako Lany Poniedziałek, pełen rodzinnych spotkań i ludowych zwyczajów. W wielu domach dzień ten upływa na wspólnym świętowaniu. Wizyta w kościele jest często dobrowolnym, ale świadomym wyborem.Tym samym Kościół nie wymaga udziału w mszy świętej w Poniedziałek Wielkanocny. Zachęca jednak do kontynuowania duchowego świętowania, ale decyzja należy do każdego wiernego – może to być czas odpoczynku, spotkań z bliskimi lub chwili ciszy i modlitwy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.