Jak informują eksperci, za niebezpieczne zjawiska odpowiadać będzie zderzenie wilgotnego powietrza zwrotnikowego, znajdującego się przed frontem atmosferycznym. To właśnie ono zwiększa ryzyko tworzenia się komórek burzowych. Największe ryzyko ich wystąpienia prognozowane jest na godziny wieczorne i nocne.
Burz w województwie pomorskim spodziewamy się w godzinach wieczornych i nocnych. Mogą im towarzyszyć ulewne opady deszczu, porywy wiatru do 50-60 km/h oraz opady małego gradu. Przy czym na obszarze "lokalnie silne" zjawiska te mogą być intensywniejsze — nie można wykluczyć porywów wiatru punktowo osiągających około 70 km/h oraz gradu do 2 cm średnicy — informuje Pomorski Alarm Pogodowy.
Synoptycy z Pomorskiego Alertu Pogodowego ostrzegają przed możliwym nagłym rozwojem burz, zwłaszcza na południowej stronie frontu, gdzie warunki atmosferyczne będą najbardziej sprzyjające. W przypadku Gdańska i powiatu gdańskiego wyznaczyli oni drugi stopień zagrożenia silnymi burzami.
Jak zachować się w trakcie burzy?
W trakcie burzy najlepiej unikać otwartej przestrzeni, szczególnie w pobliżu drzew i metalowych elementów infrastruktury. Zaleca się pozostanie w zamkniętych pomieszczeniach i ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych.Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – intensywne opady mogą znacznie ograniczyć widoczność. Warto również zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach i unikać parkowania samochodów pod drzewami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.