Specjaliści podkreślają, że za dynamiczne warunki odpowiadać będzie napływ wilgotnego, zwrotnikowego powietrza przed frontem. To właśnie ono zwiększa prawdopodobieństwo formowania się burzowych komórek, które mogą uderzyć wieczorem i w nocy.
Burze mogą mieć miejscami gwałtowny przebieg i powodować lokalne szkody. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru osiągające 70–95 km/h. Burze mogą nieść również intensywne opady deszczu (PW do 25–30 mm) oraz grad o średnicy do 1–3 cm. Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie z zachodu na wschód - informują synoptycy IMGW.
Według synoptyków z Pomorskiego Alertu Pogodowego, największe ryzyko nagłego rozwoju burz dotyczy południowych obszarów frontu – tam warunki atmosferyczne będą najbardziej sprzyjające. Dla Gdańska i powiatu gdańskiego wydano drugi stopień zagrożenia związany z silnymi burzami.
Jak się chronić w czasie burzy?
Najlepiej pozostać w domu, unikać otwartych przestrzeni, drzew i metalowych konstrukcji. Warto ograniczyć użycie urządzeń elektrycznych oraz zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach.Kierowcy powinni zachować czujność – silne opady mogą znacznie pogorszyć widoczność na drogach. Zaleca się też unikanie parkowania pojazdów pod drzewami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.