W poniedziałek przez Pomorze przejdzie pofalowany front atmosferyczny powiązany z niżem Christian znad Skandynawii. Jak czytamy w alercie synoptyków zderzenie mas powietrza — chłodnej z północy i cieplejszej z południa — stworzy dogodne warunki do powstawania burz i gwałtownych zjawisk pogodowych.
Największe ryzyko dotyczy godzin popołudniowych, kiedy to na południowej stronie frontu mogą zacząć formować się chmury burzowe. Wzmożony przepływ powietrza w troposferze dodatkowo wzmocni konwekcję, sprzyjając rozwojowi lokalnych, dynamicznych burz.
Spodziewamy się lokalnych burz niosących krótkotrwałe, lecz intensywne opady deszczu oraz porywy wiatru mogące osiągać punktowo do 50–60 km/h. Potencjalnie niektóre burze mogą przyjąć formę krótkotrwałych superkomórek, które jednak nie powinny być silne — informują synoptycy z Pomorskiego Alertu Pogodowego.
Zjawiska burzowe mogą przynieść krótkotrwałe, lecz bardzo intensywne opady deszczu, a także porywy wiatru dochodzące nawet do 60 km/h. Miejscami burze mogą przybrać formę superkomórek, jednak według prognoz nie powinny one osiągać dużej siły.
Jak zachować się podczas burzy?
Podczas burzy należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności w pobliżu drzew, słupów energetycznych czy metalowych konstrukcji. W miarę możliwości najlepiej schronić się w budynku i unikać korzystania z urządzeń elektrycznych.Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność — intensywny deszcz może znacznie ograniczyć widoczność. W przypadku silnego wiatru należy unikać parkowania pojazdów pod drzewami oraz dobrze zabezpieczyć przedmioty na balkonach i posesjach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.