Podczas przygotowań do budowy nowej obwodnicy Witomina w Gdyni doszło do wyjątkowego odkrycia archeologicznego. Na trasie przyszłej inwestycji odnaleziono trzy pradawne kurhany, w których znajdowało się aż siedem grobów – poinformował Urząd Miasta Gdyni. To pierwsze tak szczegółowe i metodyczne badania kurhanów przeprowadzone na terenie miasta.
Groby sprzed ponad 2700 lat
W centrum pierwszego z odkrytych kurhanów natrafiono na kamienną skrzynię z urną – tzw. popielnicą. Znalezisko pochodzi z czasów kultury łużyckiej i datowane jest na okres między 1000 a 700 rokiem przed naszą erą.
– Po charakterze tego pochówku i jego konstrukcji jednoznacznie możemy go powiązać z grupą kaszubską kultury łużyckiej – wyjaśnia kierownik prac archeologicznych Maciej Stromski.
Tuż nad pierwotnym grobem archeolodzy natrafili na tzw. pochówek wtórny, czyli ciałopalny grób jamowy z resztkami stosu pogrzebowego. To, jak wskazuje Stromski, nie jest nietypowe – kurhany były przez wieki wykorzystywane przez różne kultury i pełniły ważną funkcję sakralną.
Unikalna urna z twarzą
Jeszcze bardziej intrygujące okazały się znaleziska w drugim kurhanie. W jego centralnej części odkryto pozostałości ceramiki, a na obrzeżach – dwa groby skrzynkowe związane z kulturą pomorską, datowane na VII–VI wiek p.n.e. W jednym z nich odnaleziono wyjątkową urnę twarzową – naczynie z plastycznym odwzorowaniem ludzkiej twarzy. Tego rodzaju artefakty są niezwykle rzadkie i cenne dla badaczy epoki żelaza.
W drugim grobie archeolodzy natrafili na cztery popielnice zawierające ludzkie szczątki. Obok nich znajdowały się przystawki – małe naczynia uznawane za dary grobowe. Obecnie trwają prace przy trzecim kurhanie.
– Cały teren wokół kurhanów zostanie jeszcze raz bardzo dokładnie sprawdzony, ponieważ istnieje duża szansa, że w okolicy znajdują się kolejne groby skrzynkowe – mówi Stromski.
Prace budowlane idą swoim torem
Jak podkreślił wiceprezydent Gdyni Bartłomiej Austen, teren wykopalisk został zabezpieczony, a prace archeologiczne potrwają jeszcze około dwóch do trzech tygodni. W międzyczasie inwestycja wciąż się toczy – na pozostałym obszarze prowadzone są prace ziemne, wycinka drzew pod nadzorem przyrodników oraz usuwanie kolizji instalacji.
Co ciekawe, badania archeologiczne obejmą nie tylko epokę brązu. Na terenie inwestycji zidentyfikowano również 32 obiekty z okresu II wojny światowej, w tym schrony, leje po bombach i linie okopów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.