Jakie zmiany planuje miasto?
W ostatnich miesiącach wielu kierowców skarżyło się na ogromne korki, jakie tworzyły się na skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej z Lawendowym Wzgórzem. W odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Majewskiego Urząd Miasta zapowiedział zmiany w taktowaniu sygnalizacji świetlnej.W efekcie zielone światło dla kierowców jadących ulicą Piotrkowską prawdopodobnie będzie wyświetlane dłużej, co powinno usprawnić ruch. To jednak niejedyna zapowiadana modyfikacja. Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski wspomniał także o dalszych zmianach, w tym możliwości całkowitej wymiany sygnalizacji. W ramach modernizacji skrzyżowanie może zyskać "zieloną strzałkę" umożliwiającą warunkowy skręt w prawo.
Informuje jednocześnie, że dla wskazanego skrzyżowania przewiduje się dalsze wprowadzanie korekty programu sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na zakres konieczne jest opracowanie oraz zatwierdzenie nowych programów. W ramach prac projektowych przeanalizowana zostanie również możliwość wymiany sygnalizatora ogólnego (S-1) na sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcanie w prawo z ul. Piotrkowskiej w ul. Lawendowe Wzgórze (S-2) – czytamy w odpowiedzi Urzędu Miasta na interpelację radnego.
Zielona strzałka – jak działa i dlaczego pomaga?
Zielona strzałka na sygnalizatorze świetlnym pozwala kierowcom na warunkowy skręt w prawo, nawet gdy główne światło jest czerwone. Nie oznacza to jednak bezwarunkowego pierwszeństwa przejazdu – kierowca musi zatrzymać się przed sygnalizatorem, a następnie upewnić się, że może bezpiecznie wykonać manewr. Nieprzestrzeganie tej zasady grozi wysokim mandatem.Wprowadzenie zielonej strzałki może przyczynić się do poprawy płynności ruchu. Takie rozwiązanie zmniejsza korki, skraca czas przejazdu i ogranicza emisję spalin, co pozytywnie wpływa na środowisko. Szczególnie w godzinach szczytu pozwala na sprawniejszy przepływ pojazdów, a to wciąż jedno z największych wyzwań komunikacyjnych w Gdańsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.