Polki w dywizji B Ligi Narodów 2025
Spotkanie z Irlandią Północną jest pierwszym meczem w tegorocznej odsłonie Ligi Narodów. Polki grają w grupie 1 dywizji B. Tylko najlepsza ekipa z tej grupy awansuje do elity. Drugie miejsce daje prawo gry w barażach o elitę, z kolei trzecie oznacza baraż o utrzymanie, a czwarte spadek do dywizji C. Biało-Czerwone w tej edycji turnieju stoczą boje z Irlandią Północną, Rumunią oraz Bośnią i Hercegowiną.MECZE REPREZENTACJI POLSKI KOBIET W LIDZE NARODÓW 2025:
21 lutego, Gdańsk: Polska - Irlandia Północna
25 lutego, Bukareszt: Rumunia - Polska
4 kwietnia, Gdańsk: Polska - Bośnia i Hercegowina
8 kwietnia, Zenica: Bośnia i Hercegowina - Polska
30 maja, Belfast: Irlandia Północna - Polska
3 czerwca, Gdańsk: Polska - Rumunia
Rywal w zasięgu
Piątkowe rywalki - podobnie jak Polki - grały w barażach o Euro, jednak poległy w finale z Norweżkami 0:7 w dwumeczu. Zajmują 44. miejsce w rankingu FIFA o 16 lokat niżej niż Polska. Ich skład jest niemal w całości skompletowany z zawodniczek, które grają w lidze angielskiej, szkockiej oraz rodzimej. Kluczową zawodniczką jest piłkarka szkockiego Hearts Joely Andrews, która na swoim koncie w tym sezonie ligowym 3 bramki i 9 asyst.
Bez zaskoczeń
Polki wyszły na spotkanie w formacji 1-4-3-3, czyli podobnie jak we wcześniejszych spotkaniach pod wodzą Niny Patalon. W składzie doszło do jednej rotacji względem rywalizacji o awans do turnieju finałowego Mistrzostw Europy 2025 z Austrią w Wiedniu w listopadzie - selekcjonerka dała szansę gry powracającej po kontuzji Pauliny Dudek w linii obrony kosztem nieobecnej Eweliny Szymczak. Nie zabrakło w wyjściowej "11" m.in. napastniczki FC Barcelony Ewy Pajor.
Dominacja Polek
Już w 10.minucie drużyna Niny Patalon mogła otworzyć wynik meczu, ale sędzia nie uznał trafienia Nadii Kreyzman, ponieważ w trakcie trwania akcji Ewelina Kamczyk faulowała bramkarkę Irlandii Północnej. Z pierwszej bramki polskie piłkarki cieszyły się 420 sekund później - znakomite podanie z głębi pola autorstwa Oliwii Woś wykorzystała pomocniczka francuskiego Fleury 91 strzałem tzw. "lobem". Dwie minuty później Ewa Pajor obsłużyła Adriannę Achińską, a ta choć źle przyjęła, to zdążyła oddać strzał, który wylądował w siatce po delikatnej "obcierce" po lewym słupku. Więcej już nic ciekawego się nie działo w pierwszej części, zatem drużyny do szatni schodziły przy stanie 2:0.
Tryb eco
Po przerwie tempo gry spadło - rywalizacja toczyła się głównie w środku pola. Polki ewidentnie oszczędzały siły na kolejną rywalizację w ramach UEFA Nations League (25 lutego z Rumunkami), a Irlandki nie potrafiły się zbliżyć do bramki strzeżonej przez Kingi Szemik. W dużej mierze to zasługa chociażby stoperki Woś, która kilkukrotnie dobrze interweniowała przed polem karnym. Tylko dwa uderzenia w światło bramki padły w tym fragmencie meczu - w 53.minucie Ewa Pajor strzałem czubkiem buta chciała zaskoczyć bramkarkę po przedłużeniu piłki przez Kreyzmann oraz w 80.minucie Natalia Padilla-Bidas nie zdołała wykorzystać dogrania Grabowskiej uderzeniem na wślizgu.Po zwycięstwie kadra narodowa jest na drugim miejscu w grupie 1 Dywizji B Ligi Narodów 2025.
Polska - Irlandia Północna 2:0 (2:0)
Bramki: Kamczyk (16'), Achcińska (20')Polska:
Szemik, Wiankowska, Dudek, Woś, Zieniewicz (Matysik 63'), Kamczyk (Grabowska 63'), Pawollek, Achcińska (Brodzik 88'), Krezyman (Jedlińska 63'), Pajor (Zawistowska 78'), Padilla-Bidas
Irlandia Północna:
Burns, McKenna, Dugdale, Rafferty, Holloway, Wade, Halliday (Hamilton 58'), McCarron (Mason 46'), McPartlan, Andrews (Scofield 74'), Magill (Weir 74')
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.