W jego żyłach płynie pomorska krew
41-latek pochodzi z Pomorza. Urodził się w Kwidzynie i tam spędził swoją całą karierę zawodniczą w barwach miejscowego MMTS (2001-2013), z którą zdobył cztery medale Mistrzostw Polski, w m.in. srebro w sezonie 2009/2010 oraz brał udział w europejskich pucharach (Puchar Challenge w latach 2008-2010).W międzyczasie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (kierunek: wychowanie fizyczne) - odbył tamże kurs na instruktora piłki ręcznej, co pozwoliło mu po zawieszeniu butów na kołek, rozwijać karierę trenerską.
Najpierw szkolił młodzież MMTS-u Kwidzyn, a w 2015 r. został pierwszym trenerem pomorskiej drużyny – w ciągu dwóch lat doprowadził dwukrotnie ekipą do 4.miejsca, a w sezonie 2016/2017 otrzymał nagrodę Gladiator dla najlepszego trenera ligi.
Potem przeniósł się na Ukrainę i w ciągu roku pracy z Motorem Zaporoże (2017-2018) zdobył potrójną koronę (mistrzostwo, puchar i superpuchar). Pracę u naszych wschodnich sąsiadów łączył z rolą trenera reprezentacji Polski B, a w 2019 roku został selekcjonerem pierwszej kadry szczypiornistów, z którą brał udział m.in. w turnieju finałowym ME 2020, MŚ 2021, ME 2022 oraz MŚ 2023. Po słabym występie Biało-Czerwonych na ostatniej z wymienionych imprez został związek nie przedłużył z nim umowy.
Systematyczny rozwój Wybrzeża
Angaż w PGE Wybrzeżu Gdańsk rozpoczął w październiku 2023 roku. Celem w pierwszym sezonie za jego kadencji było utrzymanie się lidze, bowiem przejmował zespół, będący na przedostatnim miejscu w tabeli, który zrealizował - po dobrych występach w „rundzie przegranych” po zakończeniu sezonu zasadniczego, drużyna zajęła 11.miejsce, a na dodatek gdańszczanie awansowali do Final Four Pucharu Polski – w półfinale przegrali nieznacznie z Industrią Kielce 30:33.W obecnej kampanii role się odwróciły - zespół radzi sobie lepiej w rozgrywkach ligowych (5.lokata) niż w krajowym pucharze - odpali w ćwierćfinale, ulegając Wiśle Płock 22:36.
- O przedłużeniu kontraktu z PGE Wybrzeżem zadecydowały dwa czynniki. Po pierwsze jest to zespół, który tutaj zbudowaliśmy. Mamy bardzo dobrych zawodników z perspektywą wzmocnienia się. Po drugie jest to wizja, którą przedstawili przede mną Prezes Jacek Pauba i Damian Wleklak, a także kierunek rozwoju, w którym PGE Wybrzeże ma podążać. To spowodowało, że zaufałem i chcę zostać, by kontynuować naszą pracę – powiedział trener Patryk Rombel po podpisaniu nowej umowy.
Od momentu objęcia stanowiska w Gdańsku, trener poprowadził Wybrzeżan w 50 meczach (43 ligowych i 7 pucharowych).
KADENCJA PATRYKA ROMBLA W LICZBACH
Orlen Superliga – 43 mecze, 18 zwycięstw, 6 zwycięstw po karnych, 2 porażki po karnych, 17 porażek w regulaminowym czasie gry
Puchar Polski – 7 meczów, 5 zwycięstw, 2 przegrane
ŁĄCZNIE: 50 spotkań, 23 zwycięstw, 6 zwycięstw po karnych, 2 porażki po karnych, 17 porażek w regulaminowym czasie gry
Zespół, zwłaszcza w tym sezonie, wyspecjalizował się w zwycięstwach po serii „7”, bowiem aż sześciokrotnie drużynie udało się pokonać przeciwników za dwa punkty, które mają wpływ na tak wysoką pozycję w tabeli, dzięki czemu nadal są w grze o brązowy medal Mistrzostw Polski.
źródło: flashscore.pl
Długofalowe perspektywy
- Zadecydowała bardzo duża chęć stabilizacji i rozwoju. Obie strony są zadowolone z dotychczasowej współpracy, dlatego decyzja po stronie zarządu była bardzo prosta, a rozmowy nie trwały długo. Cieszę się, że będziemy współpracować z trenerem Patrykiem Romblem przez najbliższe 4 lata – zaznaczył Jacek Pauba, prezes PGE Wybrzeża Gdańsk.
Biorąc pod uwagę tylko okres od reaktywacji Wybrzeża, czyli od 2010 roku (przypomnijmy: klub powstał w 1951 roku, ale rozwiązano go w 2003 roku i na siedem lat przekazano go wtedy sekcji piłki ręcznej AZS AWFiS Gdańsk), to Patryk Rombel, jeżeli wypełni kontrakt, ma szansę zostać jednym z najdłużej pracujących trenerów w „nowożytnej” historii klubu - zrówna się z Damianem Wleklakiem, który także przez 6 lat pracował w tej roli (2011-2017 – pierwsze 4 lata w duecie z Danielem Waszkiewiczem, a 2 już samodzielnie).
TRENERZY WYBRZEŻA OD 2010 ROKU
Marek Mońko (2010-2011)
Daniel Waszkiewicz i Damian Wleklak (2011-2015)
Damian Wleklak (2015-2017)
Marcin Lijewski (2017-2019)
Thomas Orneborg (2019)
Krzysztof Kisiel (2020-2021)
Mariusz Jurkiewicz (2021-2022)
Mariusz Jurkiewicz i Jakub Bonisławski (2022-2023)
Patryk Rombel (od 23.10.2023)
Wybrzeże niemal pewne awansu do fazy play-off
Pozostały cztery kolejki sezonu zasadniczego, a po nich rozpocznie się w faza play-off, w której weźmie udział osiem najlepszych drużyn. Na każdym etapie (ćwierćfinały, półfinał, finał, mecz o 3.miejsce) zespoły rywalizować będą do dwóch zwycięstw. W przypadku stanu rywalizacji 1-1 po dwóch meczach, kibiców czekać będzie jeszcze trzecie spotkanie. Zespoły, które odpadną z rywalizacji w ćwierćfinale, będą rywalizować o miejsca 5-8.Ważna jest końcowa lokata po 26.kolejkach, bowiem na jej podstawie będzie przydzielone rozstawienie w play-offach – im wyższa pozycja w tabeli, tym potencjalnie łatwiejszy przeciwnik w ćwierćfinale - pary ułożą się według następującego schematu: 1.drużyna zagra z 8.drużyną, 2. z 7., 3. z 6. oraz 4. z 5.
Wybrzeże jest niemal pewne awansu do kolejnej rundy, a kropkę nad „i” mogą postawić już w tym tygodniu podczas rywalizacji w środę 19 marca z Azotami Puławy, którzy zajmują 9.miejsce w tabeli i mają 9 „oczek” straty do gdańszczan – wygrana definitywnie pozwoli ekipie Rombla walczyć o medale MP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.