reklama

Jak z powodzeniem przejść rekrutację na studia?

Opublikowano:
Autor:

Jak z powodzeniem przejść rekrutację na studia? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieDostanie się na dobrą uczelnię wyższą to pierwszy krok umożliwiający zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Jednak proces rekrutacji do szkoły wyższej wymaga rzetelnego przygotowania. Przeczytaj tekst, jeśli chcesz wiedzieć, o czym musisz pamiętać.
reklama

Zdałeś maturę i stoisz przed wyborem przyszłej ścieżki kariery? Planujesz zmienić branżę i potrzebujesz zdobyć niezbędną wiedzę do pracy w nowym zawodzie? Koniecznością jest ukończenie studiów. Pozytywne przejście przez proces rekrutacyjny na uczelnię wyższą wymaga jednak przygotowania. Czasami chętnych na jedno miejsce jest wielu, a o przyjęciu może decydować właśnie rzetelne podejście do rekrutacji. 

Rekrutacja na studia – od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach proces dostania się na uczelnie wyższą różni się znacznie od tego jaki obowiązywał jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że na studia wystarczy się zapisać. Konieczne jest przejście przez proces rekrutacyjny, który różni się w zależności od uczelni. Najważniejszymi kwestiami, na które musisz zwrócić szczególną uwagę są:

reklama

  • Prawidłowe zgłoszenie
Rekrutacja na studia WSB-NLU oraz każdą inną uczelnię zazwyczaj odbywa się w formie online. Pierwszym krokiem jest złożenie podania o przyjęcie na studia lub konieczność wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Zawiera on zarówno podstawowe dane osobowe, jak i informacje o dotychczasowym wykształceniu. Pamiętaj, żeby podać prawidłowy adres mailowy i numer telefonu – uczelnia może kontaktować się z Toba w sprawie kolejnych kroków rekrutacji lub konieczności uzupełnienia dokumentacji.

  • Terminowość
Każda rekrutacja prowadzona jest w ściśle określonym terminie. Pozwala to na lepsze zorganizowanie pracy uczelni – m.in. stworzenie odpowiedniej ilości grup studentów, ułożenie planów zajęć, itp. Rekrutacja podzielona jest zazwyczaj na kilka etapów. Pilnowanie poszczególnych terminów na złożenie dokumentów czy dokonanie opłat jest bardzo ważne. Musisz pamiętać, że zaniedbanie i wysłanie formularza lub dodatkowych dokumentów po wyznaczonej dacie może skutkować skreśleniem z listy kandydatów.

reklama

  • Komplet dokumentów
Szkoły wyższe mają określone wymagania względem dokumentacji jaką musisz przedłożyć, aby ubiegać się o przyjęcie do grona studentów. Podstawą jest świadectwo dojrzałości. W przypadku studiów drugiego stopnia konieczne będzie także przedłożenie dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich. Upewnij się, czy uczelnia wymaga przedłożenia oryginałów czy wystarczą kserokopie. Niezbędne będzie także dostarczenie zdjęć – do legitymacji i indeksu.

Jak długo trwa rekrutacja na studia?

Czas trwania rekrutacji jest zawsze ustalany indywidualnie przez uczelnię. Zależy zarówno od kierunku, ilości chętnych, jak i samych zasad szkoły. Podstawowy termin zaczyna się wiosną i kończy w sierpniu lub wrześniu.

reklama

Proces rekrutacyjny zazwyczaj odbywa się dziś zdalnie, dzięki czemu dużo łatwiej jest go kontrolować. Jednak zawsze należy pamiętać, że liczba kandydatów może być duża, a każdy błąd lub zaniedbanie może w konsekwencji prowadzić do utraty miejsca na liście.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama