reklama

Główne Miasto i Stocznia na kliszy. 6 starych filmów nagranych w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
SztukaOd Polańskiego po Wajdę, od romansów po polityczne dramaty. Gdańsk jest bohaterem wielu produkcji filmowych. Zebraliśmy kilka kadrów oddających w różny sposób klimat miasta sprzed kilkudziesięciu lat.
reklama

Trójmiasto to regularny gość kinowych ekranów. Od lat ekipy filmowe wybierają się na północ kraju, aby nagrać pojedyncze sceny lub całe produkcje. Co ściąga tutaj filmowców? Trudno powiedzieć, z pewnością odgrywać główną rolę mogą: rozmaita architektura, nadmorskie krajobrazy oraz długa, niełatwa historia.

Zliczenie wszystkich filmów nagranych w Gdańsku byłoby niezwykle trudnym zadaniem. Zamiast tego, zebraliśmy sześć przykładów, które ukazują miasto w różny sposób kilkadziesiąt lat wstecz.

"Dwaj ludzie z szafą" (1958)

Zaledwie 15-minutowa etiuda filmowa w reżyserii Romana Polańskiego ukazuje dwóch mężczyzn (Jakub Goldberg i Henryk Kluba), którzy targają przez całe miasto szafę. W tej krótkiej produkcji można zobaczyć jak wyglądało Główne Miasto w latach 50., ponieważ bohaterowie przechodzą m.in. ulicą Długą czy Piwną.

reklama

Etiuda była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Brukseli czy San Francisco.

"Do widzenia, do jutra..." (1960)

Debiut reżyserski Janusza Morgensterna w całości nagrany w Trójmieście. Głównymi bohaterami filmu są Jacek (Zbigniew Cybulski) oraz Margueritte (Teresa Tuszyńska). Poznają się na nabrzeżu Motławy, mężczyzna następnie oprowadza kobietę po Gdańsku. Jest to bardzo prosta i banalna historia romantyczna, lecz w momencie premiery było to w Polsce coś nowego.

"Do widzenia, do jutra..." to istna laurka dla Głównego Miasta, patrząc na liczbę lokalizacji wyeksponowanych na ekranie. Możemy w filmie zobaczyć m.in. Bazylikę Mariacką, Plac Dominikański, czy Długi Targ.

"Żona dla Australijczyka" (1963)

Jedna z pierwszych produkcji w bogatej filmografii Stanisława Barei. Opowiada historię farmera polskiego pochodzenia z Australii (Wiesław Golas), który przyjechał do Polski na 3 dni, aby znaleźć sobie żonę. Zakochuje się w członkini zespołu Mazowsze (Elżbieta Czyżewska), na której koncert się wybrał i namawia ją, aby razem z nich wyjechała za granicę.

reklama

Film był również nagrywany w Głównym Mieście i okolicach. Pokazane są szybkie przebitki ulicy Długiej czy plenerów wokół Motławy. Uwidocznione są ikoniczne elementy miasta jak Fontanna Neptuna, Żuraw czy Złota Brama.

"Człowiek z marmuru" (1977)

Dramat polityczny autorstwa Andrzeja Wajdy. Ukazuje losy młodej studentki Agnieszki (Krystyna Janda), która realizuje dokument o przodowniku pracy Mateuszu Birkucie (Jerzy Radziwiłowicz). Ze względu na swoją tematykę film był kontrowersyjny w momencie wypuszczenia, a mimo tego obejrzało go w Polsce 2,5 miliona widzów.

Zdjęcia zostały wykonane m.in. w gdańskiej Stoczni. Na ekranie możemy zobaczyć bramę nr 3, a tam oprócz bohaterów pojawiają się prawdziwi stoczniowcy.

"Blaszany bębenek" (1979)

W Gdańsku nagrywali nie tylko Polscy reżyserzy. Jednym z przykładów zagranicznych twórców, którzy zdecydowali się na kręcenie w stolicy Pomorza, jest niemiecki filmowiec Volker Schlöndorff. To on na podstawie powieści Güntera Grassa nagrał dramat "Blaszany bębenek".

reklama

Został on nagrodzony Złotą Plamą na festiwalu w Cannes oraz Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. W filmie możemy ujrzeć wiele gdańskich lokacji np. Katownię.

"Człowiek z żelaza" (1981)

Sequel do "Człowieka z marmuru" Wajdy. Tym razem fabuła skupiająca się na Gdańsku, ponieważ dotyczy wydarzeń sierpniowych 1980 roku. Film kontynuuje historię postaci odgrywanych przez Jerzego Radziwiłowicza oraz Krystynę Jandę.

Andrzej Wajda otrzymał za ten film Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, pierwszą w historii polskiej kinematografii. Był też nominowany do Oscara. "Człowieka z żelaza" obejrzało w Polsce ponad 5 milionów widzów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama