Decyzję w sprawie refundacji zabiegów raka prostaty z robotem da Vinci w Polsce Minister Zdrowia ogłosił na początku 2022 roku. Dotychczas takie zabiegi specjaliści z Oddziału Urologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku wykonywali w ramach usług komercyjnych. Przez ostatnie 1.5 roku wykonali ich blisko 60. Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego Da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne, w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm.
- Operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań, poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz krótszym okresem rekonwalescencji. – mówi dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.
Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po 3-ch dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.
- W piątek (27 maja - przyp. red.) odbyły się w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku pierwsze dwa zabiegi w województwie pomorskim na raku prostaty, a więc prostatektomia radykalna, które są refundowane przez NFZ – mówi dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz.
Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny polskiego społeczeństwa. Każdego roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków ( 99,7 tys. zgonów). Struktura zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn kształtuje się podobnie jak w krajach Europy Zachodniej – rak gruczołu jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych. (19,7 %) rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7%)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.