reklama

Zmowa przetargowa i korupcja w wojsku. CBA zatrzymało urzędników i przedsiębiorcę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmowa przetargowa i korupcja w wojsku. CBA zatrzymało urzędników i przedsiębiorcę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PomorzeKorupcja przy przetargach wojskowych ponownie na celowniku CBA. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w zmowie przetargowej oraz działanie na szkodę interesów ekonomicznych Sił Zbrojnych RP. Zatrzymani to trzej byli i obecni inspektorzy Urzędu Miar w Gdańsku i Szczecinie oraz przedsiębiorca budowlany ze Słupska. To kolejny etap śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy realizacji przetargów wojskowych w całym kraju.
reklama

CBA zatrzymało urzędników i przedsiębiorcę w sprawie ustawiania przetargów dla wojska

Według informacji Biura Prasowego CBA śledztwo prowadzą w całości funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie, we współpracy z Inspektoratem Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

„Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że kilku przedsiębiorców, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, weszło wspólnie w porozumienie polegające na bezprawnym wywieraniu wpływu na wyniki postępowań przetargowych prowadzonych przez jednostki wojskowe na terenie całego kraju” – przekazuje Biuro Prasowe CBA.

reklama

Korupcja przy przetargach wojskowych dotyczy infrastruktury paliw ciekłych

Sprawa dotyczy zamówień publicznych realizowanych przez wojsko, a dokładnie – usług związanych z obsługą infrastruktury paliw ciekłych oraz urządzeń MPS. Zgodnie z ustaleniami śledczych, wskutek działań podejrzanych dochodziło do szkód w interesie ekonomicznym państwa i Sił Zbrojnych RP.

„Postępowania przetargowe dotyczyły realizacji usług związanych z obsługą infrastruktury paliw ciekłych oraz urządzeń MPS dla jednostek wojskowych. W efekcie zmowy przetargowej dochodziło do wyrządzenia szkody interesów ekonomicznych państwa, w tym Sił Zbrojnych RP” – czytamy w oficjalnym komunikacie CBA.

reklama

Przeszukania i zabezpieczenia w czterech województwach

Funkcjonariusze przeszukali kilkanaście lokalizacji w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Zabezpieczono dokumenty, komputery oraz mienie ruchome o wartości 18 tys. zł, które może stanowić dowód w sprawie.

Środki zapobiegawcze wobec zatrzymanych przez CBA

Zatrzymani zostali doprowadzeni do 8. Wydziału Wojskowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Usłyszeli zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

„Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie 40 tys. zł, dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu ujawniania informacji z postępowania” – podaje Biuro Prasowe CBA.

reklama

91 zarzutów i kolejne zatrzymania w całej Polsce

To już druga odsłona śledztwa. W grudniu 2024 roku zatrzymano siedem osób – prywatnych przedsiębiorców i ich pracowników – z województw pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Do tej pory w sprawie łącznie postawiono 91 zarzutów 11 podejrzanym, a śledztwo ma charakter rozwojowy.

CBA zapowiada dalsze działania, a kolejne zatrzymania są tylko kwestią czasu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo