Kwalifikacja wojskowa określić ma zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisją stawić się muszą przede wszystkim mężczyźni, który kończą w tym roku 19 lat.
- Kwalifikacja wojskowa jest standardową procedurą, która przeprowadzana jest każdego roku i nie ma związku z aktualna sytuacją w Ukrainie. Mężczyźni i kobiety objęci obowiązkiem stawienia się na kwalifikację wojskową przyjmowani będą w dni robocze między 24 maja a 4 lipca 2022 r., w godz. od 8.00 do 12.30 - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego.
Kwalifikacja wojskowa 2022 przeprowadzona będzie w budynku, w którym wcześniej funkcjonował Gdański Urząd Pracy przy ul. 3 Maja 9.
Długa lista wezwanych
Osoby, które muszą stawić się przed komisją kwalifikacyjną, otrzymały już wezwania wraz z wyznaczonym terminem badania.
- Do wszystkich osób, z wyżej wymienionych kategorii wysłane zostało listem poleconym wezwanie imienne. Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia tych osób z obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie - wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają:
- Mężczyźni zameldowani na terenie miasta Gdańska na pobyt stały lub czasowy powyżej trzech miesięcy, urodzeni w 2003r.
- Mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy nie zgłosili się jeszcze do kwalifikacji wojskowej i nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Osoby urodzone w latach 2001-2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
- Kobiety urodzone w latach 1998-2003, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych, weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych lub ukończyły już te szkoły i są zameldowane na terenie miasta Gdańska na pobyt stały lub czasowy powyżej trzech miesięcy.
Co zabrać na kwalifikację wojskową?
Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Jak wygląda ocena stanu zdrowia?
Badanie podczas kwalifikacji wojskowej obejmuje pomiar ciśnienia, wagi oraz kontrolę słuchu oraz wzroku i postawy ciała. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe będą musiały przedstawić dokumentację medyczną i – na żądanie komisji – wziąć udział w dodatkowych badaniach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.