Od rana w Gdańsku i okolicznych miastach występują silne opady deszczu. Śliska nawierzchnia i słaba widoczność zwiększają ryzyko wypadku na drodze, o czym przekonało się w czwartkowy poranek (3 października) wielu kierowców.
– Dziś rano w ciągu trzech godzin gdańscy policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu 1 wypadku i 9 kolizji. Do zdarzeń tych doszło na ul. Kołobrzeskiej, Słowackiego, Jednorożca, Targu Rybnym, Nieborowskiej, Sympatycznej, Jabłoniowej, al.Grunwaldzkiej, Okopowej i drodze S-7 – informuje gdańska policja.
I jak dodaje, głównymi przyczynami dzisiejszych zdarzeń drogowych były nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Policja przypomina, że wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, czy leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Podczas jazdy zachowujmy bezpieczną prędkość i odległość, zadbajmy o widoczność, używajmy świateł przeciwmgłowych i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.
IMG wydało ostrzeżenie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla całego Pomorza. Obowiązuje ono do 4 października do godz. 05:00.
– Dziś ostrzegamy przed intensywnymi opadami deszczu na północy kraju, na Wybrzeżu także silniejszy i porywisty wiatr – czytamy w komunikacie IMGW.
Jak podaje IMGW, na północy prognozowana wysokość opadów wynosi od 10 do 15 mm, lokalnie w rejonie Zatoki Gdańskiej do 25 mm. Temperatura maksymalna wynosi od 9 do 12 stopni Celsjusza.
– Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, na Wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, a lokalnie dość silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h; na południu kraju z kierunków zachodnich, na północy kraju wschodni i północno-wschodni, w centrum miejscami zmienny. Wysoko w Sudetach wiatr do 60 km/h – czytamy w komunikacie IMGW.
Przed godz. 15:00 największe sumy opadów zanotowano w Gdańsku Rębiechowie (18 mm), Wejherowie (16 mm) i Szemudzie (14 mm).
Niekorzystne warunki biometeorologiczne
IMGW wyjaśnia, że pogorszenie pogody może być uciążliwe i niekorzystnie oddziaływać na organizm człowieka.
– Okres przejściowy związany z dużymi sezonowymi zmianami oświetlenia i termiki wymaga adaptacji organizmu i bywa trudny dla organizmu nawet zdrowych ludzi. Percepcja warunków meteorologicznych może w większym niż zwykle stopniu oddziaływać na nastrój i samopoczucie. Po wilgotnej nocy i przy słabym porannym oświetleniu wybudzenie i powrót do aktywności mogą zajmować więcej czasu; pomocna może okazać się gimnastyka zwiększająca naszą energię i produktywność w ciągu dnia – wyjaśniają meteorolodzy.
Jak zadbać o siebie podczas ulewy i niskich temperatur?
Niżowa, dość zimna pogoda z dużym zachmurzeniem i opadami deszczu nie sprzyja spędzaniu czasu na terenie otwartym.
– Należy szczególnie zadbać o właściwy dobór odzieży (kurtka, czapka i rękawiczki), chroniącej dodatkowo przed wiatrem i wilgocią, oraz unikać przebywania w miejscach, gdzie straty ciepła z organizmu będą podwyższone (np. zastoiska zimnego powietrza w zagłębieniach terenu) – wymieniają specjaliści.
Przy doborze odzieży warto kierować się temperaturą odczuwalną, zamiast wskazaniami termometru.
Ponadto, na Wybrzeżu z uwagi na zwiększoną prędkość wiatru zaleca się wyraźne ograniczenie pobytu na dworze oraz zabezpieczenie rzeczy pozostawionych na zewnątrz; na terenie otwartym należy zachować ostrożność, zwłaszcza w pobliżu drzew i niestabilnych konstrukcji.
– Wieczorem należy mieć na uwadze pogorszony stan aerosanitarny, głównie na obszarach aglomeracji miejskich (ZA), w czasie pobytu na zewnątrz przydatna może okazać się maska przeciwsmogowa – podkreśla IMGW.
Opady mają utrzymać się do godzin porannych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.