Zabytkowy budynek Muzeum Gdańska otrzymało w bezpłatne użytkowania od władz miasta.
– Oliwa to jedna z najpiękniejszych gdańskich dzielnic, która zachowała swoje unikatowe, historyczne walory. Jest także chętnie odwiedzana przez mieszkańców Gdańska i turystów ze względu na piękno otaczającej przyrody Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – mówi Piotr Grzelak. – Liczymy na to, że Muzeum Gdańska nie tylko zatroszczy się o zabytkowy budynek, ale także przyczyni się do rozwoju potencjału turystycznego dzielnicy w niedalekiej przyszłości. Właśnie z tą intencją przekazujemy Muzeum Dwór Ernsttal - dodaje.
Dwór Ernsttal stoi przy ulicy Bytowskiej 1. Wewnątrz mieści się 12 lokali mieszkalnych i oficyna. Budynek musi przejść rewitalizację, by przystosować go do nowej funkcji wystawienniczo-warsztatowej. Zanim to się jednak stanie, trzeba wykonać projekt planowanej rewitalizacji oraz wykwaterować mieszkających tu lokatorów. Cały proces może potrwać kilka lat. Do czasu znalezienia nowego zakwaterowania dla mieszkańców budynek pozostanie w zarządzie Gdańskich Nieruchomości. Koszty związane z przebudową budynku poniesie Muzeum Gdańska.
– Przygotowanie kompleksu muzealnego, którego centralnym punktem będzie Kuźnia Wodna w Oliwie, to długofalowe wyzwanie i projekt na kilka lat. W pierwszej kolejności wykonamy niezbędne prace dokumentacyjne. Na ich podstawie dowiemy się, które elementy budynku mają charakter zabytkowy i należy je uczytelnić, a które będzie można usunąć, np. wtórne ścianki działowe funkcjonujących tu lokali mieszkaniowych. W budynku ma się znaleźć sala wystawowa opowiadająca o historii Oliwy, dworów podmiejskich i dawnego rzemiosła oraz sale warsztatowe i pomieszczenia biurowo-socjalne. Te dwa ostatnie w przyszłości są niezbędne przy organizacji pokazów dawnego rzemiosła, które przyciągały dziennie po kilkaset osób. Docelowo kompleks ma funkcjonować całorocznie i integrować wokół jego działalności lokalną wspólnotę – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Dwór Ernsttal jest budynkiem zbudowanym pod koniec XVII wieku w stylu klasycystycznym. Na przełomie XIX i XX wieku poddano go rozbudowie. Przez II wojną w obiekcie mieścił się pensjonat. Po wojnie budynek zmienił swoją funkcję, stając się domem mieszkalnym. Generalny remont wykonano w 1956 roku. Od 1972 roku Dwór Ernsttal znajduje się w rejestrze zabytków, dlatego planowana przebudowa musi zakładać odtworzenie jego zabytkowego charakteru.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.