Prezydent Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku, na skutek śmiertelnego ataku, do którego doszło podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku minie 5 lat o jego śmierci i z tej okazji zaplanowano w Gdańsku wiele inicjatyw mających na celu uczczenie jego pamięci.
-Pewnie wielu z nas trudno uwierzyć, ale za 2 tygodnie minie 5 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Ich skutkiem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć i upamiętnić pana prezydenta do bycia razem. Myślę, że chyba każdemu z nas pozostało w pamięci jednoczenie się ludzi. Kiedy najpierw czekaliśmy na wieści, czy uda się pana prezydenta uratować i potem, kiedy w Europejskim Centrum Solidarności, tłumy żegnały pana prezydenta przed odprowadzeniem go na miejsce wiecznego spoczynku. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Otaczająca nas rzeczywistość pokazuje, że hejt się nie skończył, lecz dalej zbiera swoje żniwo. Zachęcam, żebyśmy także w tę rocznicę oddali się refleksji i temu, co każdy z nas może zrobić, aby przeciwdziałać mowie nienawiści i byciu wrogiem drugiemu człowiekowi.
Dzień Patrona
W piątek, 12 stycznia w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza odbędzie się Dzień Patrona. Jest to szkoła, która powstała z jego inicjatywy i jest prowadzona przez Fundację Pozytywne Inicjatywy. O godzinie 12:00 zaplanowano debatę, w której udział wezmą Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak. Tematem dyskusji będzie nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście.
Promocja książki Pusty Gabinet
Tego samego dnia o godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie spotkanie promujące książkę „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef i przyjaciel”, autorstwa Antoniego Pawlaka. Podczas wydarzenia czytane będą fragmenty książki, a prelegenci oddadzą hołd życiu byłego prezydenta.
Ogłoszenie laureata nagrody im. Prezydenta Adamowicza
Dzień później, w sobotę 13 stycznia o godzinie 16:00 w Instytucie Kultury Miejskiej zostanie ogłoszony laureat Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza.
-Nie chcieliśmy, by ta tragedia była zapamiętana jako dramat i smutek, chcieliśmy przekuć ją w coś, co da nadzieję na promowanie dobra i dobrych praktyk, a także postaw, które sprawią, że w przyszłości mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów – mówiła Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona prezydenta. - Dlatego została powołana inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza. W tym roku zostanie przyznana po raz trzeci. Nagroda jest dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.
Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej
Kilka godzin później o 19:00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą atak na prezydenta Adamowicza. Następnie wszyscy obecni przy piosence "Sound Of Silence" granej na carillonie, przejdą do Bazyliki Mariackiej. Na miejscu odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa.
Gdańskie carillony dla prezydenta
Carillony będą grały przez cały weekend. Wybrzmią w piątek, 12 stycznia o godzinie 11:00 oraz w sobotę, 13 stycznia o 12:05 na wierzy Ratusza Głównego Miasta. Jak co roku odbędzie się koncert, upamiętniający zmarłego prezydenta, który wspierał gdańską kulturę carillonową.
Msza święta
Na niedzielę, 14 stycznia zaplanowano mszę świętą w intencji śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.