Aktywizują zawodowo Ukraińców
Wolontariusze i osoby działające w Fundacji RC stale pomagają zdobyć obywatelom Ukrainy kompetencje, które pozwolą im na pracę w konkretnych zawodach. W tym celu organizowane są spotkania w różnych dziedzinach. Dotychczas Ukraińcy mogli zdobyć wiedzę o pracy w gastronomii, czy dowiedzieć się jak złożyć atrakcyjne CV.Organizatorzy planują kolejne wykłady w tym zakresie, m.in. z przedstawicielami Gdańskiego Urzędu Pracy, Gdańskich Autobusów i Tramwajów i branży krawieckiej. Ponadto obywatele Ukrainy biorą udział w zajęciach organizowanych przez fundację - języku polskim, ekonomii, lekcjach śpiewu, czy tańca.
Setki spotkań, lekcji, porad
Dotychczasowe działania Fundacji RC podsumował na śniadaniu prasowym jej dyrektor - Łukasz Samborski. Są to między innymi:
- 341 osób uczestniczących w warsztatach artystycznych,
- 119 osób uczestniczących w warsztatach psychologicznych,
- 180 spotkań kulturalnych,
- 44 udzielonych porad prawnych,
- 160 osób uczących się języka polskiego
Gdzie jest ten prawdziwy dom?
- Zabierzemy Was w podróż do domu. Do tego, do którego tęsknicie lub do tego, o którym marzycie. Podzielcie się z innymi tym, co znaczy dla Was słowo „dom”. Pokażcie, jaki był lub jaki chcecie, by był Wasz dom. Polski czy ukraiński.” - mówi Daria Balabai, autorka kampanii DOM / ДІМ.
Akcja DOM ma zintegrować mieszkańców Gdańska z uchodźcami, tym samym tworząc przestrzeń do rozmowy i wspólnego świętowania Dnia Niepodległości Ukrainy. Wiele osób z Ukrainy zostało zmuszonych do ucieczki, wraz z dziećmi. Inicjatorzy akcji chcą umożliwić wizualizację "wymarzonego domu", czy dać przestrzeń do dobrych wspomnień.
Szczegółowe informacje na temat prowadzonych działań można znaleźć w kanałach informacyjnych Fundacji RC.
Będą walczyć z dyskryminacją
Niestety, ale bardzo często uchodźcy spotykają się z dyskryminacją, lub jej różnymi przejawami. Również i temu zjawisku chce zapobiec fundacja organizując społeczną kampanię antydyskryminacyjną.
- Kampania #sasiadpomaga została zainicjowana w kontekście postrzegania uchodźców z Ukrainy, ale w trakcie jej realizacji wyszło na jaw, że problem w zasadzie jest szerszy. Jesteśmy jako ludzie podatni na to, by określać innych wedle stereotypów, co jest krzywdzące. Do podzielenia się swoimi historiami zaprosiliśmy kobiety i mężczyzn, którzy zgodzili się powiedzieć o sobie coś więcej, niż to, co wynika z ich wyglądu czy języka, którym się posługują. To, co ich wszystkich łączy, to fakt, iż oni wszyscy są sąsiadami - mówi Magda Jabłońska, inicjatorka kampanii.
Jak zapewniają jej organizatorzy - nie jest innowacyjna, czy nieszablonowa , jednak kładzie nacisk na bardzo ważny aspekt, sąsiedzkość. Cała akcja ma być przeprowadzona na terenie Gdańska poprzez zamieszczanie krótkich spotów wideo. W filmach będą przedstawiały się osoby, pochodzące z różnych środowisk i opowiadały o swojej osobowości. Tak, aby jak najbardziej przybliżyć swoje historie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.