reklama

Autobus SOS na ulicach naszego miasta. Do czego służy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Autobus SOS na ulicach naszego miasta. Do czego służy? - Zdjęcie główne

foto fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskW Gdańsku ponownie rusza sezonowa pomoc dla osób bezdomnych w postaci mobilnego wsparcia "Autobusu SOS – pomoc". Usługa, działająca co roku w okresie jesienno-zimowym, zakończy się w marcu 2025 roku. Osoby w trudnej sytuacji będą mogły codziennie liczyć na gorącą zupę, odzież na zmianę oraz konsultacje medyczne, realizowane przez ratownika medycznego obecnego na pokładzie autobusu.
reklama

"Autobus SOS – pomoc" stanowi wsparcie miejskich działań skierowanych do osób bezdomnych, które obejmują także schronienie oraz pomoc rzeczową i społeczną. Ta mobilna inicjatywa, działająca od 2017 roku, ma na celu zapewnienie podstawowej opieki w najchłodniejszych miesiącach roku.

Pomoc na miejscu – żywność, odzież i wsparcie medyczne

Na trasie autobusu można spotkać zespół pomocowy, w skład którego wchodzą m.in. pracownik socjalny lub streetworker, którzy oprócz wydawania posiłków informują potrzebujących o dostępnych formach wsparcia i motywują do skorzystania z miejskiej pomocy. Na pokładzie dostępna jest też pomoc medyczna – ratownik zajmuje się opatrywaniem ran, udzielaniem konsultacji zdrowotnych i wsparciem w podstawowych potrzebach higienicznych.

reklama

Autobus zatrzymuje się w czterech stałych miejscach:

ok. 20:15 – pętla autobusowa przy stacji SKM Przymorze,

ok. 21:15 – parking przy ul. Białej we Wrzeszczu,

ok. 22:15 – zatoka autobusowa przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,

ok. 23:30 – okolice noclegowni przy ul. Mostowej 1A.

Przy ostatnim przystanku osoby bezdomne mogą skorzystać z noclegu i ciepłego schronienia.

Karetka wsparcia dla osób bezdomnych

Od lipca 2024 roku, w ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, pomoc dla osób bezdomnych uzupełnia specjalistyczny ambulans ratunkowy, obsługiwany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "ADIUTARE". Ratownicy zapewniają pomoc doraźną, opatrując rany, monitorując zdrowie, a także doradzając w zakresie profilaktyki zdrowotnej i higieny. Od lipca do końca października 2024 roku ambulans udzielił blisko 300 porad osobom w potrzebie.

reklama

Zaangażowanie mieszkańców

Gdańszczanie mogą aktywnie wspierać inicjatywę, zgłaszając lokalizacje osób bezdomnych do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR, Straży Miejskiej (tel. 986), Policji (tel. 112) oraz za pomocą aplikacji Arrels, stworzonej we współpracy z Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta.

Autobus rozpocznie pracę w piątek, 1 listopada i działać będzie do końca marca 2025 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama