Przez pierwsze pół roku z gdańskiego portu lotniczego skorzystało 388 846 pasażerów. W porównaniu do pierwszego półrocza 2020 roku nastąpił spadek o 57,2% odprawionych podróżnych. Wynika to z faktu, iż od stycznia do marca ruch lotniczy był jeszcze niezakłócony pandemią. Władze portu lotniczego podkreślają jednak, iż od czasu wybuchu pandemii liczba pasażerów rośnie z miesiąca na miesiąc. W pierwszym kwartale tego roku obsłużono na gdańskim lotnisku 105 095 podróżnych, zaś w drugim kwartale 283 751 podróżnych. W samym czerwcu z lotniska skorzystało 155 290 pasażerów. W maju było ich tylko 82 937, a miesiąc wcześniej 45 524.
Dane o liczbie pasażerów, którzy odwiedzili nasze lotnisko w ciągu pierwszego półrocza 2021 roku, są niższe niż za taki sam okres roku ubiegłego, a dużo niższe niż w rekordowym roku 2019, ale najważniejsza jest widoczna tendencja wzrostowa. Pasażerowie do nas wracają, chcą latać i latają za granicę, a także na trasach krajowych. Latają do pracy, znajomych i do rodziny, a ostatnio przede wszystkim na wakacje. Wierzymy, że pasażerów będzie coraz więcej. Podróżowanie nadal nie jest łatwe, mimo wprowadzonego Unijnego Certyfikatu Covid. Tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej osób decyduje się na podróże - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Rośnie nie tylko liczba pasażerów, ale także liczba operacji lotniczych. Choć przez pierwsze półrocze 2021 roku nastąpił spadek o 23,8% względem analogicznego okresu ubiegłego roku, to obecnie z każdym miesiącem widać tendencję wzrostową. Pierwszy kwartał tego roku zamknięto z wynikiem 3 341 startów i lądowań, ale drugi kwartał to już 5 517 operacji.
Oprócz przewozu pasażerów rośnie także przewóz towarów. W pierwszym kwartale tego roku obsłużono 4 367 ton ładunków, co stanowi wzrost o 37,6% względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Wzrosty przewozu ładunków i pasażerów na razie nie przynoszą portowi lotniczemu zysków. Z drugiej strony straty nie powiększają się. Pierwsze pół roku 2021 roku przyniosło gdańskiemu lotnisku 12 004 000 zł straty. Sam pierwszy kwartał przyniósł z kolei 12 221 000 zł straty.
Dokąd latamy najchętniej?
W pierwszym półroczu pasażerowie z Gdańska latali do Amsterdamu. Na ten kierunek zdecydowało się 46 746 osób. Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem okazała się Warszawa. Tam poleciało 32 566 pasażerów. Ranking 10 najpopularniejszych kierunków prezentuje się następująco:
- Amsterdam 46 746
- Warszawa 32 566
- Sztokholm 29 939
- Londyn 26 578
- Oslo 21 243
- Kijów 15 031
- Kraków 14 824
- Dublin 13 067
- Stavanger 9 951
- Goteborg 8 605
Nowości w 2021 roku
Do tegorocznych nowości w siatce połączeń z Gdańska pojawiły się nowe kierunki, takie jak: Lublin, Heraklion, Santorini, Burgas, Split, Zadar o Chania. Pełna siatka połączeń prezentuje się następująco:
- Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Walencja, Wrocław, Zadar;
- Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malaga, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Narwik, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku;
- LOT: Burgas, Kraków, Lublin, Rzeszów, Tirana, Warszawa;
- British Airways: Londyn-Heathrow,
- KLM: Amsterdam;
- SAS: Kopenhaga;
- Lufthansa: Frankfurt, Monachium;
- Eurowings: Dusseldorf;
- SWISS: Zurych;
- Finnair: Helsinki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.