Rowerowe ekostrady - czyli?
Pod koniec ubiegłego roku władze Gdańska zapowiadały aktualizacje STeRu - czyli systemu tras rowerowych dla Gdańska. Dokument powstał ponad 10 lat temu, a w swojej treści zawierał najważniejsze wytyczne w zakresie standardów budowy infrastruktury rowerowej, czy kluczowe trasy do zrealizowania.[news:1255543]
W ramach aktualizacji STeRu urzędnicy zapowiedzieli budowę siedmiu ekostrad, czyli bezkolizyjnych, bezpośrednich i szybkich połączeń międzydzielnicowych. Rowerostrady takie jak trasa wzdłuż Armii Krajowej na Chełm, czy ta wzdłuż linii SKM w śladzie Drogi Czerwonej czekają na realizację od lat. Trasa na Chełm ma być gotowa jeszcze do końca przyszłego roku.
[news:1243557]
Załatają śródmiejską dziurę rowerową
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała dziś (10 sierpnia) o budowie ekostrady na Węźle Groddecka.
- W miarę dostępności środków finansowych, w pierwszej kolejności będziemy dążyli do przebudowy odcinka przy Węźle Groddecka, a następnie przebudowę i wydzielenie drogi rowerowej na całym odcinku od Huciska do Armii Krajowej. Na wysokości Węzła Groddecka, w celu oddzielenia ruchu rowerowego od pieszego, konieczne będzie wykonanie między innymi kładki dla pieszych nad torami PKP - mówiła w listopadzie 2021 r. Izabela Kozicka-Prus z UM.
Sprawę "wąskiego gardła" na Węźle Groddecka poruszaliśmy na łamach Pulsu Gdańska w listopadzie 2021 roku. Wtedy padły jedynie bezterminowe zapowiedzi.
[news:1236892]
Dziś padają konkrety i Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłasza przetarg na dokumentację projektową dla tego zadania. W ramach projektu zostanie przebudowany Węzeł Groddecka tak, aby połączyć dwie kluczowe trasy rowerowe: tę wzdłuż kanału Raduni oraz 3 Maja. Urzędnicy podkreślają, że nowa droga rowerowa będzie wykonana zgodnie z najwyższymi standardami STeR.
[news:1310603]
W ramach prac zostanie zwężona i przesunięta jezdnia dla aut, jednak liczba pasów nie ulegnie zmianie. Rowerzyści po kilku latach od przebudowy węzła w końcu będą mogli pokonać go zgodnie z przepisami w kluczowej relacji.
Jak widać, mimo ścisłego Śródmieścia drogi rowerowe nie są w pełni połączone. W końcu ma się to zmienić. Mapka prezentująca stan z 2021 r. Na czerwono zaznaczono drogi rowerowe, na pomarańczowo ciągi pieszo-rowerowe, a na żółto chodniki z dop. ruchem rowerowym.
Prace nad projektem mają potrwać 11 miesięcy od podpisania umowy, zaś ta ma być podpisana jeszcze w sierpniu. To oznacza, że jeszcze w przyszłym roku powinniśmy poznać kształt planowanej trasy.
Łączna sieć ekostrad ma mieć długość 40 km. Pierwsza z nich, droga wzdłuż Armii Krajowej na Chełm ma być gotowa do końca przyszłego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.