reklama

Czarne dziury na rowerowej mapie Gdańska - czyli gdzie brakuje dróg rowerowych?

Opublikowano:
Autor:

Czarne dziury na rowerowej mapie Gdańska - czyli gdzie brakuje dróg rowerowych? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RoweryGdańska sieć tras rowerowych liczy łącznie 757km. Pomimo tak wysokiego wskaźnika, jest wiele newralgicznych miejsc, w których budowa infrastruktury rowerowej jest konieczna. Zapraszamy na przegląd "czarnych dziur" na rowerowej mapie Gdańska.
reklama

1. Połączenie dzielnicy Osowa z Oliwą

Ten problem od lat doskwiera mieszkańcom obu tych dzielnic. Obecnie najkorzystniejszy wariant przejazdu przebiega przez ścieżkę leśną w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Taki przebieg z pewnością ma swój urok, jednak po wystąpieniu opadów deszczu, które są częstym zjawiskiem w Gdańsku, przejazd po takim terenie nie jest przyjemnym doświadczeniem. Alternatywną opcją jest jazda ul. Spacerową, lecz ze względu na korki w szczycie porannym i popołudniowym oraz wysokie natężenie ruchu samochodowego, ten wariant również nie jest zadowalającą opcją. Na przełomie najbliższych lat planuje się budowę buspasa wzdłuż Spacerowej. Dopuszczenie na nim ruchu jednośladów z pewnością ułatwi poruszanie się rowerem między Osową a Oliwą.

2. Połączenie Oruni i Ujeściska wzdłuż Małomiejskiej

Mieszkanki i mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska z pewnością odczuwają problem braku wygodnych połączeń rowerowych z centrum miasta. Obecną alternatywą jest przejazd al. Havla, jednak ze względu na duże nachylenie na drodze rowerowej wzdłuż ul. Łostowickiej taki wariant również nie jest zbyt komfortowy. Obecnie budowany jest przedostatni odcinek drogi pieszo- rowerowej od amfiteatru w Parku Oruńskim do zbiornika retencyjnego Augustowska. Do pełni szczęścia brakuje przebudowy ścieżki, która pozwoli rowerzystom na przejazd ul. Raduńską wzdłuż Potoku Oruńskiego, bez jazdy przez park stwarzając tym samym zagrożenie dla pieszych. Ta trasa może być alternatywą dla ruchliwych i pozbawionych infrastruktury rowerowej ulic Małomiejskiej i Podmiejskiej. W ciągu najbliższych lat, dzięki planowanej budowie Nowej Świętokrzyskiej, sensowne połączenie rowerowe zyskają również mieszkańcy Zakoniczyna i Kowal. 

reklama

3. Uzupełnienie infrastruktury wzdłuż Kartuskiej

Ulica Kartuska może być równie dobrą alternatywą dojazdową dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. Obecnie brakuje jednak kluczowego odcinka między Łostowicką a Źródlaną na Jasieniu. Jak poinformowała nas Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, w ciągu najbliższych lat planowana jest przebudowa ul. Kartuskiej, która pozwoli m.in. na wykonanie jednokierunkowych pasów rowerowych po obu stronach jezdni na powyższym odcinku. Uzupełnienie infrastruktury dla jednośladów wzdłuż tej ulicy będzie również wygodną trasą wyjazdową z Gdańska w kierunku Kaszub oraz dojazdem do Matarni i Osowej po ukończeniu budowy dróg rowerowych wzdłuż Nowatorów i Budowlanych.

reklama

4. Brak promu między Westerplatte a Nowym Portem

Ten problem dotyczy przede wszystkim pracowników zakładów portowych w okolicach Westerplatte oraz miłośników turystyki rowerowej, udających się w to ważne historycznie miejsce. Poprzez zakaz ruchu rowerów w tunelu pod Martwą Wisłą rowerzyści zmuszeni są do objazdu tego miejsca, który zajmuje im ponad 40 minut. Przywrócenie dawniej kursującego promu rozwiązałoby ten problem i znacznie ułatwiło podróże pieszym i rowerzystom.

5. Uzupełnienie drogi rowerowej wzdłuż Starogardzkiej

Ulica Starogardzka będąca równocześnie drogą wojewódzką odchodzącą od Traktu Św. Wojciecha stanowi ważne połączenie rowerowe dla mieszkańców Oruni Górnej - Gdańska Południe, Borkowa, Straszyna i okolicznych miejscowości. Obecnie rowerzyści poruszają się po zniszczonej jezdni, lub po wąskim chodniku. Droga pieszo - rowerowa zaczynająca się dopiero w Borkowie stanowi obecnie początek trasy rowerowej Velo Kociewie, kończącej się w Trąbkach Wielkich. Budowa brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż Starogardzkiej była zgłoszona w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, lecz ze względu na brak dopełnionych formalności projekt został odrzucony. Powstanie tej drogi rowerowej połączy również popularną trasę Velo Radunia, biegnącą po wale kanału Raduni z Gdańska do Juszkowa za Pruszczem Gdańskim z wyżej wspomnianą trasą Velo Kociewie.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama