Zamknięcie Mostu Siennickiego ze względu na jego tragiczny stan techniczny wywołało spore poruszenie. Pomimo tego, że miasto od lat wiedziało, że stan techniczny mostu się pogarsza, do tej pory nie udało się doprowadzić do jego remontu. Miasto ogłaszało już przetargi, jednak firma, która wygrała jeden z nich, nie podjęła się realizacji. Miasto tłumaczyło taki stan rzeczy tym, że nie przewidziano, iż stan techniczny mostu zacznie się nagle tak szybko pogarszać. O jego stanie regularnie miał informować zespół z Politechniki Gdańskiej. To właśnie według ekspertów z uczelni bezpieczeństwo osób poruszających się po moście miało być zagrożone.
Będzie prom na Przeróbkę
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 17 stycznia, miasto poinformowało, że ruszy prom, który będzie przewoził mieszkańców wzdłuż Mostu Siennickiego. Prace związane z dojściem do nabrzeża od strony Przeróbki mają zostać zakończone w ciągu najbliższego tygodnia. Na nabrzeżu pojawią się wiaty przystankowe, ławki oraz kosze na śmieci. Władze miasta wierzą, że to rozwiązanie choć trochę pomoże mieszkańcom „odciętych dzielnic” w codziennym funkcjonowaniu.
— Wsłuchujemy się w głos mieszkańców i cały czas pracujemy nad tym, żeby wszystkie niedogodności, przede wszystkim brak możliwości przejścia pieszego i rowerowego, likwidować. Sytuacja związana z zamknięciem mostu nie jest czymś, na co można się w 100 procentach przygotować — mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Prom zacznie funkcjonować już w przyszłym tygodniu. Pierwsze przeprawy rozpoczną się w sobotę, 25 stycznia.
— Od soboty, 25 stycznia, ruszy przeprawa promowa między Wyspą Portową a Śródmieściem i będzie funkcjonować równolegle do Mostu Siennickiego. Przepłynięcie zabiera około kwadransa, prom zabierze 150 osób, a także rowery — dodała.
Z rowerem, ale nie Mevo
Pomimo tego, że każda osoba korzystająca z promu będzie mogła wejść na jego pokład razem z rowerem, nie będzie to mógł być rower wypożyczony przez Mevo.
— Nie będzie zabierał rowerów Mevo. Przy przeprawie promowej z jednej i drugiej strony zostaną ustawione dodatkowe stacje rowerowe, tak żeby można było rower z jednej strony odstawić, przepłynąć promem i z drugiej strony rower pobrać — mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
W związku z tym osoby, które dojadą do promu Mevo, nie będą miały pewności, że po drugiej stronie znajdą rower. Nawet jeśli rowery będą dostępne w stacjach przed wejściem na prom, po zejściu może ich już nie być lub okaże się, że jest ich za mało dla wszystkich chętnych.
Kiedy będzie kursował prom?
Prom rozpocznie swoje kursowanie od Śródmieścia do Przeróbki w sobotę, 25 stycznia. Pierwszy kurs odbędzie się po stronie Przeróbki o godzinie 6:00. Jednostka będzie kursować z częstotliwością co 30 minut, a jeden kurs zajmie około 15 minut. Prom pomieści jednorazowo 150 osób oraz 10 rowerów. Warto wspomnieć, że do tramwaju Pesa Jazz, który kursował na Przeróbkę, mogło wejść jednorazowo 214 osób. Tramwaje różnych linii kursowały również częściej, a mieszkańcy mieli do dyspozycji także autobusy.
Nie tylko prom, ale i nowa linia autobusowa
Mieszkańcy Wyspy Portowej zyskają nie tylko prom, ale również nową linię autobusową. Linia 911 rozpocznie funkcjonowanie również w sobotę, 25 stycznia. Autobusy tej linii będą kursować na trasie Przeróbka – Stogi – Górki Zachodnie, a ich kursy zostaną skoordynowane z rozkładem promu, dzięki czemu dowiozą mieszkańców do przystani. Linia, podobnie jak prom, będzie działała w godzinach od 6:00 do 22:00.
Dodatkowo, na wniosek mieszkańców, autobusy linii 106, 111 i 138 będą obsługiwały dwie dodatkowe pary przystanków. Przystanki „Miałki Szlak” i „Węzeł Elbląska” znajdą się przy ulicy Elbląskiej i będą funkcjonowały jako przystanki „na żądanie”.
— Przeanalizowaliśmy uwagi mieszkańców oraz napełnienia w poszczególnych pojazdach. Stąd też dalsze zmiany w transporcie zbiorowym — mówi Łukasz Kłos, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. — Żeby uruchomić linię 911 dookoła Wyspy Portowej, musieliśmy zmienić rozkłady autobusów linii 138. Teraz obsługują one przede wszystkim ruch poranny i popołudniowy. Obserwowaliśmy, że te autobusy w pozostałych godzinach były praktycznie puste, zatem linia 138 powraca do pierwotnego rozkładu sprzed tygodnia. Z kolei autobusy linii 111, które były najbardziej napełnione, zyskają większe przegubowe pojazdy.
Na linię 111 zostaną skierowane autobusy przegubowe, a przystanki „Akademia Muzyczna 94” i „Siennicka 02” zostaną doświetlone, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Miasto zapowiedziało również, że przystanek autobusowy „T8” zostanie przesunięty bliżej przystanku tramwajowego, co skróci czas przesiadek.
Ile będzie kosztowała przeprawa promem?
Miasto poinformowało, że osoby korzystające z promu, jak i z autobusów linii 911, będą podróżowały nimi za darmo. Za organizację transportu będzie odpowiadał Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Zapytaliśmy, czy wiadomo już ile wyniesie kursowanie promu na podanej trasie.
- Póki co jesteśmy w dialogu ze wszystkimi stronami. Do zakończenia negocjacji oraz odpowiednich dokumentów nie możemy oszacować kosztów - poinformowała nas Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.
Oznacza to, że pomimo tego, że prom wystartuje już w przyszłym tygodniu, to miasto nie zna dokładnych kosztów, które wyniesie jego funkcjonowanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.