To już drugie podejście Gdańska i ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się w 2020 roku na Wyspie Sobieszewskiej. Z powodu pandemii wydarzenie zostało przełożone na obecny rok, a później całkowicie odwołane.
[news:1105977]
Organizacja wydarzenia, które ostatecznie się nie odbyło, kosztowało miejski budżet ponad 5 milionów złotych. Gdańsk zapłacił za dzierżawę terenów na Wyspie Sobieszewskiej, założenie i pielęgnację łąki, przygotowanie placów manewrowych dla wozów bojowych służb mundurowych, opracowanie koncepcji zasilania imprezy oraz organizację sekretariatu imprezy.
[news:1117055]
Już po odwołaniu imprezy, władze Gdańska i ZHP zapowiedziały, że będą się starać o organizację wydarzenia w 2027 roku.
Olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie
Wczoraj Światowa Konferencja Skautowa zdecydowała, że Gdańsk zostanie gospodarzem 26. Światowego Jamboree Skautowego, który odbędzie się w 2027 roku. Z decyzji tej cieszą się władze Związku Harcerstwa Polskiego.
- Bycie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego to niezwykłe wyróżnienie dla każdej organizacji skautowej. To także olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie, z którym, jestem przekonany, Związek Harcerstwa Polskiego jest w stanie się zmierzyć. Mamy nadzieję, że Jamboree organizowane przez ZHP będzie inspirować, a także pomoże młodym ludziom się rozwijać - uważa Grzegorz Woźniak, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.
Światowe Jamboree Skautowe jest największym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Jamboree odbywa się co 4 lata w rożnych miejscach na całym świecie. W wydarzeniu zazwyczaj bierze udział około 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów.
W czasie dwutygodniowego zlotu Skauci biorą razem udział w specjalnie przygotowanym dla nich programie edukacyjnym.
- Dzięki programowi i współpracy z uczestnikami z całego świata harcerze rozwijają się, a po powrocie zostają iskrą zmiany w swojej lokalnej społeczności, inspirują do działania i sami działają, aby razem tworzyć lepszą przyszłość. Ale Jamboree to nie tylko program, to również podróż przez kontynenty i kraje, to zbliżenie z kulturami i religiami z całego świata. To jedyne takie miejsce, gdzie spacerując po miasteczku zlotowym skauci mogą porozmawiać z braćmi i siostrami z Wielkiej Brytanii, ugotować obiad ze skautami z Japonii czy pograć w gry ze skautami z Brazylii - mówi hm. Martyna Kowacka, koordynatorka przygotowań kandydatury ZHP do organizacji 26. Światowego Jamboree Skautowego.
Myślą przewodnią kandydatury Gdańska i ZHP było hasło "Bravely" ("Odważnie").
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.