reklama

Boże Ciało 2021. Znane są szczegóły procesji w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

Boże Ciało 2021. Znane są szczegóły procesji w Gdańsku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ReligiaUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało przypada na najbliższy czwartek. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, procesje ulicami miasta odbędą się zgodnie z tradycją.
reklama

Każda z diecezji wydała własne zalecenia w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała. W większości  biskupi diecezjalni nakazali, aby procesje były organizowane na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych.

Metropolita Gdański, abp Tadeusz Wojda przywrócił na terenie Archidiecezji Gdańskiej tradycyjne procesje eucharystyczne z udziałem wiernych ulicami miasta. Jak podkreśla gdańska kuria, decyzja ta została skonsultowana z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. 

W wytycznych dla parafii kuria zaznacza, że ze względu na stan pandemii ustalenie trasy musi umożliwiać bezpieczny jej przebieg oraz zachowanie wymaganego dystansu społecznego.

Centralne uroczystości w Śródmieściu

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Gdańsku rozpoczną się od mszy świętej, której przewodniczyć będzie abp Tadeusz Wojda. Po zakończeniu liturgii odbędzie się procesja ulicami Śródmieścia. Wierni pod przewodnictwem metropolity przejdą ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską i Katarzynki na plac przed bazyliką św. Brygidy. 

reklama

Tradycyjnie na trasie procesji wyznaczone zostały cztery ołtarze. W tym roku będą one zlokalizowane na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja oraz przed bazyliką św. Brygidy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ustanowił w 1264 roku papież Urban IV. Boże Ciało jest świętem ruchomym, przypadającym na czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. 

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest dla katolików tzw. świętem nakazanym, oznacza to obowiązek uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej. Uczestnictwo w procesji nie jest obowiązkowe. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama