Jesienią ubiegłego roku Park Oruński stał się ostoją dla rodziny bobrów, co zaowocowało nie tylko fascynującą obecnością tych zwierząt, ale również wprowadzeniem nowych rozwiązań edukacyjnych. W ramach działań informacyjnych nad potokiem zamontowano tablice, które przybliżają mieszkańcom zagadnienia związane z bobrami i ich wpływem na ekosystem parku.
Sposób na niszczenie drzew
Obecność bobrów wywołała obawy o stan drzew rosnących w pobliżu Potoku Oruńskiego. W odpowiedzi na te zastrzeżenia, ponad 50 najcenniejszych, starych drzew zostało zabezpieczonych metalowymi siatkami.
Taki zabieg ma na celu ochronę drzew przed intensywnym żerowaniem bobrów, które jesienią, w ramach przygotowań do zimy, wykorzystują między innymi pędy, gałązki, łyko i korę drzew.
— Część drzew pozostawiliśmy jednak bez zabezpieczeń. To drzewa młode, charakteryzujące się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, należą do nich wierzby czy olchy — podaje Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.
To rozwiązanie nie pozbawia zwierząt bazy pokarmowej i jednocześnie pozwala na ochronę starych drzew.
Monitorowanie populacji
Bobry zamieszkują w Parku Oruńskim od ubiegłej jesieni. Miasto planuje przeprowadzenie ekspertyzy, która pomoże w ustaleniu ich ilości.
— Ekspertyza dotycząca ilości rodzin bobrowych w Parku Oruńskim będzie dopiero zlecana. Na ten moment nie wiemy, ile ich zamieszkuje. Ich stan zdrowia nie będzie badany — podaje Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.
Miasto nie zapowiada zbytniej ingerencji w życie bobrów. Ma dbać o zapewnienie im bezpiecznych warunków oraz znajdującą się w parku roślinność.
Edukacja i współpraca z mieszkańcami
Miasto zdecydowało się na zainstalowanie w Parku Oruńskim tablic informacyjnych, które mają edukować mieszkańców.
Zamontowane tablice informacyjne stanowią doskonałe narzędzie edukacyjne, dzięki któremu mieszkańcy mogą poznać zarówno zalety obecności bobrów, jak i konieczność ochrony najcenniejszych drzew. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz podkreślenie, że dbałość o przyrodę wiąże się z równoczesnym zachowaniem atrakcyjności terenów rekreacyjnych, z których korzysta społeczność lokalna.
Bobry pełnią ważną funkcję w przyrodzie. Poprzez budowę tam, zwierzęta te zatrzymują wodę, co sprzyja przesiąkaniu jej do gleby i tworzeniu nowych mokradeł oraz stawów. Te naturalne zbiorniki wodne są domem dla wielu innych gatunków, stanowiąc cenny element walki z okresowymi niedoborami wody. Działania bobrów przypominają, jak złożonym i wzajemnie powiązanym systemem jest ekosystem parku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.