Godzina dla Ziemi jest znakiem globalnej solidarności w trosce o naszą planetę. W tym roku, inicjatywa skupia się na ochronie rzek, podkreślając ich wartość nie tylko jako cieków wodnych, ale kompleksowych ekosystemów, które są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
- Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy: rośliny i zwierzęta żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te, które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. To nasze dziedzictwo, które pilnie potrzebuje wsparcia, bo w złym stanie jest już 99,5 proc. polskich rzek. Im bardziej zdegradowany ludzkim działaniem ekosystem rzeczny, tym mniejsza odporność rzek na różnego rodzaju zanieczyszczenia i katastrofy – czytamy na stronie WWF.pl.
W ramach akcji, iluminacje takich obiektów jak Złota Brama, Zespół Przedbramia z Katownią i wieżą więzienną, Zielona Brama, Nowy Ratusz – siedziba Rady Miasta Gdańska, a także fontanna Neptuna, zostaną zgaszone na godzinę.
Globalna Solidarność w ochronie środowiska
Godzina dla Ziemi to wydarzenie o globalnym zasięgu, w którym uczestniczy ponad 170 państw. W przeszłości akcja objęła swoim zasięgiem takie symbole światowej architektury jak Opera w Sydney, Piramidy w Gizie, Wieża Eiffla, czy Empire State Building w Nowym Jorku. W Polsce, oprócz Gdańska, do akcji włączyły się także inne miasta, gasząc oświetlenie kluczowych obiektów i budowli.
Jak dołączyć do akcji?
Każdy może wziąć w Godzinie dla Ziemi poprzez zgaszenie świateł w swoich domach w sobotę (23 marca) o godzinie 20.30. Jest to gest solidarności z planetą i symboliczne przypomnienie o potrzebie ochrony naszego wspólnego domu oraz cennych ekosystemów, jakimi są rzeki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.