reklama

Nietypowe narodziny w gdańskim ZOO. Pierwszy raz jesienią!

Opublikowano:
Autor:

Nietypowe narodziny w gdańskim ZOO. Pierwszy raz jesienią! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Pod koniec roku mogłoby się wydawać, że na najbliższe narodziny zwierząt w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym trzeba poczekać do przyszłorocznej wiosny. Zwierzęta jednak mile zaskoczyły swoich opiekunów. Do grona mieszkańców ogrodu dołączyły właśnie nowo wyklute pisklęta.
reklama

W nietypowej dla siebie porze roku swoją rodzinę postanowiła powiększyć para czarnych łabędzi. Te egzotyczne ptaki mieszkają na stawie przylegającym do oczka wodnego flamingów. Decyzję o wydaniu na świat potomstwa jesienią pomogły podjąć ptakom ciepłe dni w październiku. To właśnie wtedy para łabędzi zbudowała gniazdo, w którym samicza złożyła dwa jaja.

Wysiadywanie jaj odbywało się praktycznie na oczach gości Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Położone na ziemi gniazdo doskonale było widać z trasy zwiedzanie. Opiekunowie ptaków doglądając podopiecznych zauważyli, że budowla jest częściowo niestabilna, a jej cenna zawartość może wytoczyć się do pobliskiego stawu. W związku z tym pracownicy ogrodu wykonali specjalne umocnienia, aby łabędzie mogły bezpiecznie opiekować się jajami. Dwoje piskląt wykluło się 12 listopada. To już drugi udany lęg wywodzących się z Australii łabędzi w gdańskim ZOO. Dwoje piskląt udało im się odchować także w ubiegłym roku.

Czarne łabędzie zazwyczaj znoszą do sześciu jaj. Wysiadywanie rozpoczyna się wraz ze złożeniem ostatniego jaja i trwa od 35 do 48 dni. Pisklęta wymieniają upierzenie na dorosłe w piątym miesiącu życia. Ponieważ łabędzie są zagniazdownikami, ich pisklęta zaraz po przyjściu na świat wchodzą do wody i podążając za rodzicami poszukują pokarmu. W razie niebezpieczeństwa lub uczucia zmęczenia młode wskakują na grzbiet rodzica, gdzie znajdują ratunek lub chwilę odetchnienia.

Ciekawostką jest fakt, iż ptaki tego gatunku są najbardziej towarzyskimi ze wszystkich łabędzi. Ponadto jako jedyne są w stanie gniazdować w koloniach i są łatwe w hodowli. W niektórych krajach Europy rozmnażają się w stanie dzikim.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama