Gdańskie zoo szczyci się wieloma sukcesami hodowlanymi. Dzięki staraniom pracowników oraz międzynarodowemu programowi wymiany zwierząt, w ogrodzie rodzi się wiele przedstawicieli zagrożonych gatunków. Zwierzęta urodzone w Gdańsku cieszą się potomstwem w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Program pozwala również na wprowadzanie nowych gatunków do gdańskiego zoo, co daje odwiedzającym możliwość zobaczenia tych niezwykłych zwierząt, a samym zwierzętom szansę na rozwój, w tym posiadanie potomstwa.
Gdańskie zoo ma nowych mieszkańców. Wśród nich wyjątkowe gatunki
Opublikowano:
Autor: Julia Monkiewicz
galerię
6
zdjęć
Najmniejsze lemury na świecie
Starania gdańskiego zoo po raz kolejny przyniosły efekty. Tym razem do Gdańska przyjechała para mikrusków kasztanowatych. Są to jedne z najmniejszych lemurów na świecie, które można spotkać tylko w ośmiu europejskich ogrodach zoologicznych. Długość ich ciała wynosi zaledwie 9 centymetrów, a długość ogona – 10 centymetrów. Oznacza to, że ich ogony są dłuższe od reszty ciała.
Te niezwykłe zwierzęta wyróżniają się dużymi oczami otoczonymi ciemniejszą sierścią, co sprawia, że są niezwykle urocze i szybko zyskują sympatię odwiedzających.
— Warto podkreślić, że mikruski kasztanowate są bliskie zagrożenia wyginięciem w naturalnym środowisku, dlatego ich obecność w naszym zoo jest tak bardzo ważna — mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Mikrusy ważą zaledwie 50 gramów i zamieszkują środkowo-wschodnie tereny Madagaskaru. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można je zobaczyć w pawilonie lwów, w sąsiedztwie kotów pustynnych.
Wiewiórczak trójbarwny
Kolejnym nowym mieszkańcem gdańskiego zoo jest wiewiórczak trójbarwny. Samiczka przyjechała z Leśnego Zacisza – ogrodu zoologicznego znajdującego się niedaleko Kielc. Na razie maluch oswaja się z nowym miejscem, a wkrótce okaże się, czy uda jej się nawiązać relacje z innymi przedstawicielami swojego gatunku, którzy już zamieszkują Gdańsk.
Wiewiórczaki można znaleźć na wybiegu, który wcześniej zamieszkiwały ostronosy.
Wielbłądzica dwugarbna
Do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przybyła także dwugarbna wielbłądzica Indira. Baktriany są coraz rzadziej spotykane w naturze i należą do gatunków krytycznie zagrożonych.
Wielbłądy są całkowicie roślinożerne. W swoich garbach przechowują substancje odżywcze w postaci tłuszczu, który jest przekształcany w energię i wodę metaboliczną – niezbędną do przetrwania na pustyni. Potrafią wytrzymać bez wody nawet kilka miesięcy, a jednorazowo mogą wypić do 120 litrów.
Odwiedzający mogą już oglądać nowych mieszkańców
Wszyscy nowi mieszkańcy zoo znajdują się już na swoich wybiegach, a odwiedzający mogą ich oglądać.
— Wszyscy nowi mieszkańcy są już dostępni dla naszych gości. Jednak warto napomknąć, że wiewiórki i mikruski często ukrywają się w swoich budkach więc nie zawsze uda się je wypatrzeć. Wielbłądzice ciężko przeoczyć, jest najmniejsza w stadzie, ale nadal waży ponad 200 kg co w porównaniu do mikurska (50g) — poinformował nas Paweł Ciesielski z gdańskiego zoo.
W tym roku Gdański Ogród Zoologiczny opuszczą wyklute w zeszłym roku nandu. Zoo nie zdradza jednak informacji dotyczących planowanych przyjazdów zwierząt.
Polecane artykuły:
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.