reklama

Egzotyczne, zagrożone ptaki przychodzą na świat... w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

Egzotyczne, zagrożone ptaki przychodzą na świat... w Gdańsku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaGdański Ogród Zoologiczny ma już kolejny w tym roku powód do radości. Pod okiem pracowników placówki na świat przyszły dwa młode szpaki balijskie. Są przedstawicielami gatunku skrajnie zagrożonego wyginięciem.
reklama

Blisko miesiąc temu z umiejscowionej w wolierze budki lęgowej wyskoczyły dwa młode osobniki szpaka balijskiego. Są one przedstawicielami gatunku pochodzącego z Indonezji. Dziś podloty urosły już na tyle, że na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić je od swoich rodziców. 

- Wygląd młodych zdradza krótszy ogon, sterówki wciąż rosną, oraz brak charakterystycznego pióropusza na głowie, obecnego u dorosłych osobników – tłumaczy Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Lot młodych jest jeszcze niepewny, ale z dnia na dzień stają się mistrzami latania i wkrótce się usamodzielnią – dodaje.

Szpaki balijskie wykluły się w gdańskim ZOO po raz pierwszy w historii. Pracownicy ogrodu traktują to wydarzenie jako duży sukces. 

- Dwuletnie osobniki, które doczekały się potomstwa pochodzą z niemieckich hodowli – mówi Klara Stangorra, opiekunka szpaków balijskich w ZOO Gdańsk. - Samica przyjechała do gdańskiego zoo w 2020 roku z zoo w Schwerin, natomiast samiec wykluł się w zoo w Neuwied. Oboje rodzice są niezwykle troskliwi, równomiernie zaangażowani w wychowanie młodych, na zmianę karmią i pilnują potomstwa - dodaje.

reklama

Szpaki balijskie do niedawna zamieszkiwały wyłącznie wyspę Bali w Indonezji. Z powodu atrakcyjnego wyglądu ptaki był celem kłusowników. Działalność człowieka spowodowała zanikanie gatunku. W momencie odkrycia gatunku około 1900 roku liczebność szpaków balijskich szacowano na 300 do 900 osobników. W 1990 na wolności żyło już tylko 15 ptaków. Mimo licznych prób wielkość dzikiej populacji tych ptaków w dalszym ciągu pozostaje na poziomie krytycznym. 

Mając na uwadze znikomą liczbę osobników żyjących na wolności, każdy lęg w zamkniętych hodowlach jest dużym i oczekiwanym przez przyrodników sukcesem. Udane lęgi w hodowlach dają szansę na poprawę liczebności ptaków także w ich naturalnym środowisku.

- Wszelkie przychówki szpaków balijskich w hodowlach zamkniętych mają wpływ na to, jak przedstawia się stan dzikiej populacji. Wynika to z faktu, że ratowanie znikającego gatunku polega na wypuszczaniu na wolność osobników hodowlanych, które w przyszłości utworzą pary lęgowe zarówno na wyspie Bali, jak i w innych obszarach, gdzie trwają próby introdukowania gatunku – dodaje Izabela Krause, zastępca dyrektora gdańskiego ZOO ds. hodowlanych.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama