reklama

Do miasta trafi 600 tysięcy euro z unijnej inicjatywy. Będzie bardziej zielone?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Karol Stańczak / GZDiZ

Do miasta trafi 600 tysięcy euro z unijnej inicjatywy. Będzie bardziej zielone? - Zdjęcie główne

foto fot. Karol Stańczak / GZDiZ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaGdańsk stanie się jednym z pięciu europejskich miast biorących udział w programie ClimaGen. Cały projekt jest wart ponad 12 milionów euro, a do Gdańska trafi prawie 600 tysięcy.
reklama

Gdańsk w zielonej unijnej inicjatywie

ClimaGen to unijna inicjatywa, której celem jest stworzenie bardziej zielonych miast, odpornych na zmiany klimatu. W ramach projektu miasto, razem z Politechniką Gdańską i Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto, zamierza skupić się na rewitalizacji obszarów Młodego Miasta oraz części Starego Miasta.

Projekt będzie realizowany w Gdańsku przez cztery lata, czyli do końca 2028 roku. Przez ten czas Gdańsk będzie współpracował z innymi europejskimi miastami biorącymi udział w projekcie.

— Projekty z programu Horyzont są z natury projektami badawczymi - w ClimaGen będziemy badać metody zazieleniania i renaturyzacji odporne na zmiany klimatyczne, jak i wpływ "zielonych rozwiązań" na budowanie neutralności klimatycznej w obszarach pilotażowych — poinformował nas Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

reklama

Miasto skupi się nie tylko na zazielenianiu własnych obszarów, ale również na współpracy z ekspertami, mającej na celu opracowanie nowych standardów i narzędzi, które będą miały pozytywny „zielony wpływ” na inne europejskie miasta.

Będą zmiany, ale niewielkie

Kwota, którą otrzyma miasto na działania w ramach projektu, to 1,2 miliona złotych. Chociaż mogłoby się wydawać, że są to duże środki, to nie wystarczą na zazielenienie znacznej części miasta, a jedynie poszczególnych obszarów.

  Budżet na zazielenianie to ok 1.2 mln, co pozwoli na działania jedynie na wybranych fragmentach analizowanych przestrzeni — dodaje.

reklama

Projekt polega nie tylko na tworzeniu nowych nasadzeń, ale również obejmuje liczne działania edukacyjne.

— Pozostałe działania ważne z punktu widzenia projektu to działania miękkie - warsztaty, dialogi miejskie, wypracowywanie rozwiązań planistycznych, ekonomicznych, strategicznych czy wytycznych legislacyjnych. Projekt ma pozwolić na wypracowanie takich rozwiązań, które można przeskalować i powielać w innych dzielnicach — mówi Jędrzej Sieliwończyk.

Dokładne działania, które będą realizowane w ramach projektu nie są jeszcze znane. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama