reklama

Gdańskie uczelnie szukają oszczędności. Studentów czeka nauka zdalna lub krótsze wakacje

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie uczelnie szukają oszczędności. Studentów czeka nauka zdalna lub krótsze wakacje - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

NaukaPrzerwa świąteczna już niedługo. W tym roku nie tylko studenci zacierają ręce na myśl o tygodniu wolnego od zajęć. Dla nich to szansa na odpoczynek, a dla uczelni możliwość oszczędzenia na rachunkach.
reklama

Zbliża się przerwa świąteczna, co oznacza tydzień bez zajęć dydaktycznych dla studentów wszystkich szkół wyższych w Gdańsku. Powrót na uczelnie może się jednak rozciągnąć w czasie dla części z nich. Jak ogłosił Uniwersytet Gdański, przez pierwszy tydzień stycznia zajęcia będą odbywać się jedynie w formie zdalnej. Z wyjątkiem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMedu, na którym odbędzie się to w innym terminie.

- Na prośbę rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego decyzję o trybie nauki w okresie okołoświątecznym i po Nowym Roku podejmowali dziekani wydziałów UG - mówi rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Powód takiej decyzji? Oszczędności. Wyłączenie z użytku większości budynków Uniwersytetu może pomóc zaoszczędzić uczelni nawet 25-30 proc. energii elektrycznej i 5-6 proc. energii cieplnej. Władze UG nie planują wracać do nauki zdalnej na dłużej, a te cztery dni między 2 a 5 stycznia mają być wyjątkiem.

reklama

Co na to inne uczelnie?

Na podobny pomysł wpadły inne gdańskie uczelnie, a dokładnie Akademia Muzyczna i Akademia Sztuk Pięknych. U nich również przerwa świąteczna zostanie wydłużona (do 15 stycznia na aMuz i do 8 stycznia na ASP), lecz zamiast zajęć zdalnych przesunięty zostanie rok akademicki, a studenci odrobią brakujące godziny pod koniec następnego semestru. Jak stwierdza rzecznik prasowy aMuz Tomasz Gawiński, Akademia ma już dość nauczania zdalnego, więc nie zamierzają przechodzić z powrotem w ten tryb. 

Natomiast władze AWFiS, PG oraz GUM-edu nie planują wprowadzania nauki zdalnej bądź przedłużania przerwy świątecznej dla zdobycia oszczędności. Prof. Jacek Bigda, Kanclerz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdza, że w przeciwieństwie do innych uczelni oni nie mogą zrezygnować z zajęć stacjonarnych, aby utrzymać bezpośredni kontakt z pacjentem. Gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Politechnika Gdańska przewidują formę zdalną tylko w przypadku wykładów dla dużych grup studenckich, a oszczędności szukają w inny sposób.

reklama

- Ze względu na znaczne podwyżki cen energii i ciepła, prowadzenie procesu kształcenia jest teraz oczywiście dla każdej uczelni dużo droższe. Naszym zdaniem szukanie nadplanowych oszczędności kosztem jakości zajęć mogłoby się jednak przełożyć na pogorszenie efektów kształcenia - mówi dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej.

Według rzecznika prasowego AWFiS w Gdańsku Mikołaja Polaka, opłaty uczelni za energię elektryczną między tym rokiem a poprzednim wzrosły prawie dwukrotnie, z 482,37 zł za MWh, na 885,00 zł za MWh netto.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama