reklama

Powstał ranking szkół przyjaznych uczniom LGBTQ+. Jak wypadły gdańskie placówki?

Opublikowano:
Autor:

Powstał ranking szkół przyjaznych uczniom LGBTQ+. Jak wypadły gdańskie placówki? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Wczoraj odbyła się prezentacja ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. W rankingu znalazło się pięć gdańskich placówek, w tym jedna uzyskała bardzo niską ocenę.
reklama

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBTQ+ swoją opinię o szkole przedstawiło ponad 22000 osób – uczniów szkół ponadpodstawowych oraz tegorocznych maturzystów.

W specjalnie przygotowanej ankiecie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. Autorzy rankingu w tym roku szczególną wagę przywiązywali do pytań dotyczących systemowego podejścia szkoły – organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym.

Z gdańskich szkół ponadpodstawowych ocenionych zostało jedynie pięć placówek. W przypadku reszty szkół nie udało się zebrać reprezentatywnej liczby respondentów.

- Na tle innych dużych miast z Gdańska nie było niestety wiele szkół reprezentatywnie ocenionych. Aby szkoła znalazła się w Rankingu, potrzeba min. 20 odpowiedzi ze strony uczniów i uczennic, w Gdańsku takich szkół było pięć. Szkół, do których badanie dotarło, jest oczywiście więcej, jednakże nie można stwierdzić, jaka w danej placówce panuje atmosfera, jeśli wpłynęło np. 6 ocen – tłumaczy nam Dominik Kuc, koordynator badania.

W ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBT+ w Polsce zwyciężył Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Drugie miejsce zajęło I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, a trzecie trafiło do I Społecznego LO "Bednarska" w Warszawie.

Cztery gdańskie szkoły uzyskały 4 na pięć gwiazdek: Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 12. Piątą szkołą z Gdańska, która została sklasyfikowana w rankingu to Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej. Placówka to uzyskała bardzo niską ocenę – dwie z pięciu gwizdek.

- Niestety, w przypadku niskich ocen jak w Zespole Szkół Łączności, jedynie 26% młodych osób może liczyć na wsparcie ze strony szkoły w przypadku sytuacji dyskryminacyjnych – tłumaczy ocenę Dominik Kuc.

Jak podkreśla koordynator rankingu, ogólnopolskie badanie pokazało, z jakimi problemami musieli w czasie nauki zdalnej mierzyć uczniowie LGBTQ+.

- Najczęściej w czasie edukacji zdalnej był to brak możliwości zmiany imienia na preferowane w aplikacji Teams przez osoby transpłciowe. Ale niestety nawet w czasie nauczania zdalnego inne formy problemów tj. negatywne komentarze na grupach szkolnych, wyzwiska w czasie lekcji lub śmianie się z homofobicznych żartów przez nauczycieli również były zgłaszane – podsumowuje Kuc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama