reklama

Rady dzielnic. Realna, czy fikcyjna sprawczość? Trwa zgłaszanie kandydatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum własne

Rady dzielnic. Realna, czy fikcyjna sprawczość? Trwa zgłaszanie kandydatów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

foto Archiwum własne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
SamorządUrząd Miejski rusza z promocją wyborów do rad dzielnic. Kampania sygnowana jest sprawczością i posiadaniem wpływu na rozwój miasta. Jak jednak jest w rzeczywistości i czy faktycznie w Gdańsku, radni dzielnic mają głos?
reklama

Tej jesieni odbędą się w Gdańsku kolejne wybory do rad dzielnic. Ich głównym zadaniem jest w teorii reprezentowanie interesów mieszkańców oraz bezpośredni wpływ na najbliższe otoczenie W zestawieniu z praktyką, pojawia się tu wiele wątpliwości, o których otwarcie mówią radni. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 13 września tego roku.

- 13 października odbędą się w Gdańsku wybory do rad dzielnic. Zanim jednak pójdziemy do urn, czekamy do 13 września na zaangażowanych mieszkańców, na których będziemy mogli oddać swój głos - zapowiada prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk jest podzielony admistracyjnie na 35 dzielnic, w których statutowo powinno być wybranych łącznie 573 radnych. W dzielnicach, w których liczba zameldowanych mieszkańców jest wyższa niż 20 tysięcy (8), będzie zasiadało 21 radnych, zaś w pozostałych, 27 dzielnicach wybierzemy po 15 radnych.

reklama

Budżet uzależniony od frekwencji. Są wątpliwości

Rady dzielnic operują również budżetami. Niestety nie są one na tyle wysokie, aby można było realizować znaczące inwestycje w lokalnych społecznościach. Środki często pozwalają tylko na szczątkowe, doraźne przedsiębwzięcia. Nie zawsze budżety dzielnicowe są też przejrzyste, a miasto nie ma narzędzi, aby wywrzeć presję na konkretnych radach. W ostatnich latach głośno było np. o Radzie Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, która swoją siedzibę wynajmuje od... proboszcza okolicznej parafii, mimo, że do dyspozycji ma lokal w miejskim domu sąsiedzkim. Część rad dzielnic, mimo obowiązku nadal nie publikuje odpowiednich sprawozdań, czy wydatków budżetowych. 

Budżet rad dzielnic jest uzależniony od wskaźnika frekwencji wyborczej, który jest liczony według przelicznika: 1 osoba zameldowana na pobyt razy kwota bazowa. Ta ostatnia jest zależna od frekwencji.

reklama

  • do 14% - 12 zł
  • między 14%-16% - 15 zł
  • powyżej 16% - 18 zł
Nierzadko i ten temat podnoszą gdańszczanie oraz radni. W Gdańsku nie brakuje w końcu dzielnic, w których nawet połowa mieszkańców nie jest zameldowana, mimo, że wymagają tego przepisy. 

- Rady dzielnic, to najniższy szczebel władzy, ale warto pamiętać, że będąc najbliżej mieszkańców i naszych wspólnot jest to miejsce, w którym naprawdę sporo można zdziałać - zachęca do kandydowania Maximilian Kieturakis, który przez ostatnie 5 lat był radnym dzielnicy Śródmieście. 

Czym zajmują się radni?

Urzędnicy wyliczyli też zadania, którymi zajmują się rady dzielnic w Gdańsku:

reklama

  • kreowanie i podejmowanie inicjatyw we wszystkich sprawach dot. potrzeb mieszkańców,
  • inicjowanie i udział w wydarzeniach oświatowych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych,
  • podejmowanie i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska, przyrody, zieleni i utrzymania czystości,
  • rozwiązywanie istotnych problemów dzielnic,
  • stały kontakt z mieszkańcami dzielnic (np. poprzez stałe dyżury członków rad)
  • przyjmowanie wniosków i skarg mieszkańców dotyczących dzielnic,
  • współpraca z komisjami i radnymi rady miasta i opiniowanie spraw dotyczących dzielnic, a następnie informowanie o nich mieszkańców dzielnic,
  • współorganizowanie i wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy życia mieszkańców dzielnic (np. w zakresie komunikacji miejskiej, zagospodarowania przestrzennego dzielnic, ochrony środowiska),
  • współpraca z Policją, strażą miejską, strażą pożarną w zakresie utrzymania ładu, porządku publicznego.
Kandaci na radnych muszą być jednak ujęci w stałym rejestrze wyborców (w dzielnicy, w której kandydują). Każdy chętny musi wypełnić zgłoszenie kandydata na miejskiej stronie gdansk.pl w zakładce "Wybory" oraz zerbać minimum 30 podpisów wyborców, którzy są ujęci w rejestrze z konkretnej dzielnicy. Kandydatury są przyjmowane osobiście lub listownie w Urzędzie Miejskim najpóźniej do 13.09.2024 r., do godziny 15.00.

Będą punkty informacyjne dla mieszkańców

Wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się więcej o pracy rad dzielnic w specjalnych punktach informacyjnych. Takich powstanie aż dziesięć na terenie całego miasta.

- Na stoiskach będą dostępni m.in. radni dzielnicowi, którzy pełnili swoje funkcje w poprzednich kadencjach. Będą oni mogli udzielić wszelkich informacji ze strony praktycznej – zapowiada Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC. - Zależy nam na wysokiej frekwencji podczas głosowania, ale także, by aktywni mieszkańcy zgłaszali się na kandydatów do rad dzielnic. Każdy mieszkaniec ma dzięki temu okazję, by przez kolejne 5 lat współzarządzać swoim miastem - dodaje.

Pierwszy punkt stanie 24 sierpnia na deptaku w Brzeźnie, w godzinach 15.00-18.00. Pełna lista będzie publikowana jednak stopniowo.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama