reklama

Trend na domy ekologiczne w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

Trend na domy ekologiczne w Gdańsku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieBudownictwo w Polsce coraz bardziej skłania się ku ekologii, projektuje się i wznosi więc tzw. ekodomy. Cieszą się one sporą popularnością wśród mieszkańców świadomych ekologicznie. W Gdańsku domy ekologiczne powstają coraz częściej, ponieważ mieszkańcy chętnie dają się przekonać ich zaletom. Mówi się o samowystarczalności takich budynków, komforcie mieszkania i praktycznej bezawaryjności. Przyjrzyjmy się więc domom ekologicznym bliżej.
reklama

Dom ekologiczny, czyli jaki?

Dom, który można nazwać ekologicznym, charakteryzuje się tym, że wybudowany jest w technologii, która na pierwszym miejscu stawia rozwiązania zgodne z duchem ekologii. Technologia ta oznacza zarówno bardzo nowoczesne instalacje, np. wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak i materiały budowlane i wykończeniowe, które są w jak największym stopniu naturalne.

Czerpanie energii na codzienną eksploatację ze źródeł tradycyjnych ograniczone jest do minimum lub zupełnie wyeliminowane. Zamiast tego, korzysta się z pomysłów, które zapewniają dopływ energii z natury, i to dosłownie. Przykładem jest wykorzystanie pompy ciepła lub paneli solarnych jako instalacji zapewniającej ogrzewanie domu albo paneli fotowoltaicznych jako źródła energii elektrycznej.

reklama

Samowystarczalność ekodomu

Co oznacza, że dom ekologiczny jest samowystarczalny? Czy jest możliwe, aby istniały domy, które nie wymagają dodatkowych, zewnętrznych źródeł regulacji „domowej homeostazy”? Jak najbardziej! Można to zobrazować na przykładzie wspomnianej fotowoltaiki oraz pomp ciepła. Prąd, który uzyskujemy z promieni słonecznych dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, może zaspokoić zapotrzebowanie na pracę urządzeń w całym gospodarstwie domowym. W tym — na działanie instalacji, które napędzane energią elektryczną pozwalają na przekształcanie innych źródeł energii w tę, która jest potrzebna w domu. Może być to np. instalacja pompy ciepła, która napędzana energią elektryczną pozyskuje energię do ogrzewania domu, pobierając ją z powietrza, wody bądź ziemi. W przypadku gruntowych pomp ciepła, w ramach ich montażu przygotowuje się odwierty pod powierzchnią gruntu, w których biegną pionowe kolektory, połączone z całą instalacją grzewczą — tworzy to hermetycznie zamknięty układ, który działa sprawnie niezależnie od warunków pogodowych. Z kolei bardzo dobra izolacja okien, ścian czy stropów zapewnia ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz. Dodatkowo niektóre modele pomp ciepła mogą również podgrzewać ciepłą wodę użytkową, co czyni ich funkcjonalność jeszcze pełniejszą. Wszystko to sprawia, że finalnie do czynienia mamy z domem, który „sam” generuje prąd, napędza do działania system grzewczy oraz zapewnia nam dostawę ciepłej wody.

reklama

Nie tylko domy jednorodzinne

Choć ekodomy kojarzą się zwykle z budynkami jednorodzinnymi, nie jest to reguła. Budynki wielorodzinne w nurcie eko również się zdarzają. Chlubnym przykładem jest budynek w Gdańsku na Dolnych Młynach. Tam, w 2017 roku powstał komunalny dom wielorodzinny z 25 mieszkaniami i świetlicą. Do dyspozycji mieszkańców były także takie udogodnienia jak plac zabaw, ogródek do wspólnych upraw oraz altana ogrodowa. Ekologiczne budownictwo, nakierowane na tanią eksploatację, obniżające koszty ponoszone przez mieszkańców, wykorzystano wówczas przy stworzeniu miejsc zamieszkania dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki temu, że budynek zużywa minimalną ilość energii np. na ogrzewanie, koszty za zużycie mediów i eksploatację są dużo mniejsze, niż w przypadku domów wybudowanych w tradycyjnej technologii. Budynek został zbudowany w technologii modułowej, z drewna.

reklama

Przyszłość ekologicznych domów

Czy w przeciągu najbliższej dekady ekologiczne domy wyjdą z mody? Biorąc pod uwagę aktualne trendy, absolutnie nie. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie ekologicznym budownictwem jest coraz większe. Udział w tym ma zapewne rosnące zainteresowanie samą dziedziną ekologii, która staje się gorącym tematem nawet na arenie politycznej. Powstają rządowe programy, które mają pomóc w propagowaniu postaw ekologicznych. Wymienić można chociażby program Czyste Powietrze, który umożliwia otrzymanie dotacji na wymianę starych, tradycyjnych instalacji grzewczych na te, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Dzięki temu pompy ciepła w Gdańsku przestały być już synonimem luksusu niedostępnego dla przeciętnego Kowalskiego, a stały się patentem, po który sięgają wszyscy ci, którzy zwyczajnie marzą o nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama