reklama

Kontrakty futures. Co trzeba o nich wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Kontrakty futures. Co trzeba o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Kontrakty futures mogą być zawierane na różne aktywa. Co najczęściej jest ich przedmiotem? Gdzie można nimi handlować?
reklama

Chociaż wielu inwestorów – w dużej mierze słusznie – kontrakty futures kojarzy przede wszystkim z obrotem giełdowym, to ich historia jest znacznie dłuższa niż dzieje jakiejkolwiek giełdy. Wiadomo, że tego typu umowy zawierano w XVII wieku, chociaż podobne rozwiązania były stosowane w Starożytnych Chinach już 6 tysięcy lat temu. Obecnie jednak tego określenia używa się też w odniesieniu do kontraktów dotyczących akcji spółek, par walutowych czy indeksów. Co początkujący inwestor powinien o nich wiedzieć?

Kontrakty futures – na czym polegają?

Kontrakty futures to rodzaj umowy, na podstawie której jedna strona zobowiązuje się kupić określone aktywa w ustalonym terminie po z góry określonej cenie. Aktywa te mogą mieć zarówno formę fizyczną, jak i niefizyczną, przy czym w pierwszym przypadku niekoniecznie musi dojść do fizycznej dostawy do inwestora. Charakterystyczną cechą futures jest termin wygaśnięcia – data, po której handel nimi jest niemożliwy, a broker zamyka pozycję po aktualnej cenie rynkowej. Kontraktami futures odbywa się na wyspecjalizowanych giełdach (więcej na ich temat powiemy w ostatniej części artykułu).

Jakie rodzaje kontraktów futures są dostępne?

Kontrakty futures mogą być zawierane na różne aktywa. W zależności od tego czynnika, wyróżnia się ich następujące rodzaje:

  • na akcje – to jeden z najpopularniejszych typów tych kontraktów. Dotyczą one całych indeksów giełdowych, odzwierciedlających trendy w danym sektorze spółek. Najpopularniejsze indeksy w przypadku futures to notowane na amerykańskich giełdach Dow Jones, Nasdaq 100 i S&P 500.

  • na waluty – zawierane na zakup lub sprzedaż różnych par walutowych, które zawsze zawierają dolara amerykańskiego;

  • na stopy procentowe – najczęściej na spotykane są kontrakty futures amerykańskie obligacje skarbowe;

  • na towary – np. ropy naftowej i innych nośników energii, metali (w tym złota) lub upraw rolniczych (przede wszystkim kukurydzy, pszenicy, rzepaku itp.);

  • na kryptowaluty – zwłaszcza Bitcoin. Ze względu na niską stabilizację tego rynku, cechują się wysokim ryzykiem.

  • Gdzie handluje się kontraktami futures?

    Jako standaryzowane umowy, kontrakty futures są sprzedawane i kupowane na giełdach podlegających ścisłej regulacji. Giełdy tego typu działają na całym świecie i często specjalizują się w handlu futures na konkretny rodzaj aktywów. Najbardziej znane to NYMEX (handel źródłami energii) i COMEX (metale szlachetne). Pozostałe giełdy to CME, CBOT, NYBOT, LIFFE, SFE, TGE, HKFE czy Sicom.

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama