Jak przygotować łódź i jacht do zimy? Posezonowa checklista

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak przygotować łódź i jacht do zimy? Posezonowa checklista - Zdjęcie główne

Jak przygotować łódź i jacht do zimy? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZakończenie sezonu żeglarskiego to znak zbliżającej się przerwy w przygodach pod żaglami na polskich wodach. Zanim jednak to nastąpi, konieczne jest wykonanie najważniejszych prac serwisowych przygotowujących jednostkę do zimy. Oto podstawowe zabiegi, które należy wykonać jesienią, by na wiosnę móc cieszyć się w pełni sprawnym jachtem gotowym do żeglugi!Jak przygotować łódź i jacht do zimy? Posezonowa checklista

Przygotowania łodzi do zimy – porządkowanie i mycie 

Jesień to doskonały moment na prace porządkowe na łodzi. Dokładne czyszczenie jest często pomijane w trakcie sezonu, dlatego po jego zakończeniu dobrze jest pozbyć się śmieci, śpiworów, poduszek i innych przedmiotów znajdujących się na łodzi. Trzeba też odkręcić zawory i opróżnić jachtową toaletę oraz zbiorniki na wodę. Należy także usunąć takie elementy jak żagle i kamizelki ratunkowe.

Następnie należy usunąć kurz, błoto i umyć oraz osuszyć wszystkie powierzchnie. Jacht należy wyczyścić wewnątrz oraz na zewnątrz, zwracając szczególną uwagę na usunięcie glonów, wodorostów i plam powstałych na części kadłuba, która ma kontakt z wodą. 

Czym myć łódź? Najlepiej zastosować do tego roztwór wody i specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia kadłuba. Należy kierować się rodzajem tworzywa i na tej podstawie dobierać preparaty oraz używać ich zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli to potrzebne, warto użyć środka odgrzybiającego, a po zakończeniu mycia bardzo dokładnie wywietrzyć wnętrze łodzi. Najlepiej robić to w suchy, pogodny dzień. 

Trzeba zwrócić uwagę na pozostałości jedzenia lub przedmioty, które mogą skorodować lub zabarwić powierzchnię. Ogólna zasada jest taka, że na jachcie nie powinno zostać nic, co nie jest z nim trwale związane. Koniecznie trzeba zabrać sprzęt elektroniczny i niebezpieczne substancje (np. butle wypełnione gazem). Wszystkie te rzeczy należy przechowywać w odpowiednich warunkach w przeznaczonym do tego miejscu. Warto również zadbać o zbiornik paliwa, zalewając go do pełna i wlewając dodatek do paliwa przeciw zamarzaniu oraz powstawaniu mikroorganizmów.

Posezonowa konserwacja jachtu: lista zadań

Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich powierzchni łodzi należy sprawdzić jej stan i zabezpieczyć ją przed zimą. Najlepiej jest robić to po kolei:

  1. slipowanie – łódź należy wyciągnąć z wody na ląd;
  2. transport na miejsce zimowania – jacht należy przetransportować na miejsce przystosowanym do tego pojazdem. Specjalna przyczepa zwiększy bezpieczeństwo w trasie;
  3. sprawdzenie stanu technicznego – podczas przeglądu technicznego warto przyjrzeć się osprzętowi, czyli m.in. zweryfikować stan lin, odbijaczy i ewentualnie usunąć zużyte elementy, by wymienić je na nowe. Uszczelki należy przesmarować olejem wazelinowym;
  4. konserwacja najważniejszych elementów jachtu – obejmuje impregnację części metalowych i drewnianych przy pomocy przeznaczonych do tego profesjonalnych środków;
  5. serwis jednostki napędowej – warto przeprowadzić serwis silnika po zakończonym sezonie i dokonać niezbędnych napraw, by przygotować go do przestoju zimowego. Silnik należy opróżnić, a paliwo zastąpić specjalnym zimowym olejem napędowym do ujemnych temperatur, co pozwoli uniknąć zatkania filtrów;
  6. zabezpieczenie jachtu przed wilgocią – jacht trzeba ustawić stabilnie na kobyłkach tak, by jego pozycja była lekko przechylona. Takie położenie umożliwia ewakuację pozostałości wody. Ważne jest też przykrycie łodzi sporą plandeką o dużej gramaturze (np. taką), co pozwoli zabezpieczyć kadłub przed wpływem warunków atmosferycznych. Trzeba ją tak rozłożyć, by zapewnić ochronę przed deszczem i śniegiem, a jednocześnie utrzymać przepływ powietrza.

Wykonanie wszystkich tych czynności po zakończeniu sezonu to sposób na bezpieczne przezimowanie łodzi. Dzięki temu można uniknąć niespodziewanych wydatków wiosną, gdy na początku sezonu okaże się, że sprzęt uległ awarii lub zużyciu.

Łódź najlepiej jest zimować w przestronnym, zamkniętym pomieszczeniu, co ograniczy znacznie wpływ ujemnych temperatur oraz wiatru. Samo zadaszenie pozwala uniknąć kontaktu z opadami śniegu lub deszczu.

Jesienią zadbaj o czystość swojej łodzi. Sprawdź jej stan techniczny, odśwież kadłub i zabezpiecz najważniejsze elementy przed zimą. Dzięki temu posezonowy rozruch przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Wsparcie merytoryczne: sklep żeglarski Maristo.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy