Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska w Gdańsku. W tegorocznej edycji w wydarzeniu wezmą udział tradycyjne żaglowce, takie jak: Generał Zaruski, Bonawentura, Olander, Antica, czy Bryza H. Nie zabraknie także jachtów żaglowych i motorowych, głównie pod polską banderą. Oprawa muzyczna imprezy będzie obfitowała w szanty.
– Ten zlot będzie nieco mniejszy niż zwykle, ale będzie nie mniej wesoły i nie mniej rozrywkowy i nie mniej żeglarski. 74 małe jednostki, które wzbogacą centrum Gdańska, 7 starych żaglowców, wszystkie tradycyjne imprezy, ale i Festiwal Szanty Pod Żurawiem, regaty i Wielka Parada – to wszystko przed nami między 13 a 16 sierpnia. – mówi Jacek Bendykowski, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej.
Jedną z największych atrakcji w trakcie imprezy będą rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy z nich będzie rozpoczynał się przy Rybackim Pobrzeżu i potrwa około 3 godzin. Po przepłynięciu portu i wypłynięciu na wody zatoki żaglowce, w miarę możliwości pogodowych, będą pływały pod żaglami. Bilety na rejsy sprzedawane są na stronie balticsail.pl.
Najważniejszym wydarzeniem Baltic Sail Gdańsk będzie niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, które przepłyną wodami Motławy, pomiędzy Polskim Hakiem a Żurawiem. Początek wydarzenia w niedzielę, 15 sierpnia, o godzinie 12:00. Organizatorzy zalecają obserwowanie parady z obu brzegów Motławy.
– Jachty wypłyną wcześniej z Gdańska na obrotnicę na Polskim Haku, tam uformują szyk paradny, a następnie powoli, niespiesznie wpłyną do serca Gdańska, by zawrócić pod Żurawiem i tą samą trasą wypłynąć jeszcze raz – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, komandor Parady Żaglowców. – Mamy w tej chwili pięknie wyremontowane nabrzeża, po zarówno jednej, jak i drugiej stronie Motławy, to jest prawie 1,5 km nabrzeża, więc można wybrać sobie dowolne miejsce, tak żeby uniknąć tłumu, żeby wszyscy ludzie nie gromadzili się w jednym miejscu i cieszyć się urokiem przepływających jachtów, które obiecują, że w miarę możliwości, jeśli tylko pogoda pozwoli, także postarają się postawić żagle – dodaje.
Szanty i rekonstrukcje historyczne
Unikalnego charakteru imprezie doda festiwal "Szanty pod Żurawiem". Przez dwa dni na Ołowiance będą odbywały się koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne i ballady morskie. Wystąpi 14 zespołów, w tym m.in.: Trzy Majtki, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Sąsiedzi, Orkiestra Samanta i North Cape. Szant będzie można posłuchać w piątek i sobotę.Od piątku do niedzieli w godzinach 11:00-18:00 będzie czynna strefa edukacyjna dla najmłodszych, gdzie odbędą się m.in. zajęcia z pierwszej pomocy w zakresie bezpieczeństwa wodnego, strefa budowania robotów z klocków, czy stoisko Stacji Morskiej UG w Helu, edukujące o pomocy potrzebującym dzikim zwierzętom. Ponadto w różnych częściach Ołowianki i Długiego Pobrzeża będą organizowane inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, przenoszące odwiedzających w odległe czasy. Narracje będą nawiązywać do lat 1733-1734, kiedy to w Gdańsku schronił się król Polski Stanisław Leszczyński. Jego przeciwnika, Augusta III wspierali Rosjanie i Sasi. W mieście trwała walka szpiegów i dyplomatów, która ostatecznie zakończyła się oblężeniem miasta. Inscenizacje odbędą się w piątek o 17:00 oraz w sobotę o 14:00, 15:30 i o 17:00.
Z powodu planowanej parady żaglowców w niedzielę 15 sierpnia zmieni się harmonogram otwarcia kładki na Ołowiankę. Tego dnia w godzinach 12:00-12:30 wstrzymany będzie ruch pieszy z powodu podniesienia kładki. Pozostałe godziny udostępniania kładki pieszym pozostaną bez zmian. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie balticsail.pl i na facebookowym profilu Baltic Sail Gdańsk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.