Budynek przy ulicy Wały Jagiellońskie 2/4 powstał w miejscu zniszczonego w czasie II Wojny Światowej XIX-wiecznego hotelu Danziger Hof. Prace ziemne rozpoczęto w 1959 roku. Pierwotnie, budynek zaprojektowany przez Lecha Kadłubowskiego, planowano oddać do użytku jesienią 1960 roku, jednak budowa przedłużyła się z powodu niedoboru materiałów wykończeniowych.
[news:1195077]
Na początku budynek pełnił funkcję handlową. Dom meblowy został otwarty 27 listopada 1961 roku. Prasa oraz mieszkańcy nazywali nowy obiekt "pałacem meblowym" oraz "szklanym pałacem". Pierwotnie wszystkie elewacje były przeszklone, co miało zapewnić odpowiednie oświetlenie eksponowanych mebli. Przeszklenie miało jeszcze jeden cel -pozwalało na oglądanie ekspozycji także z zewnątrz.
W dniu otwarcia przed nowym sklepem zebrały się tłumy gdańszczan, którzy liczyli na możliwość zakupu niedostępnych na co dzień nowoczesnych mebli. W celu sprawdzenia gustu klientów, w domu meblowym eksponowano również prototypy mebli przed wprowadzeniem ich do produkcji. Klienci mogli oceniać i zgłaszać swoje uwagi do projektów.
Polskie Linie Lotnicze w centrum miasta
Meblowy pałac po ponad 15 latach działania zakończył swoją działalność w tym miejscu. Władze zdecydowały o przekazaniu budynku na potrzeby Polskich Linii Lotniczych LOT. W 1979 budynek przebudowano i zaadaptowano na potrzeby biur i kas linii lotniczej. W wyniku przebudowy budynek utracił swój pierwotny charakter, a kolejne modernizacje budynku dostosowywały budynek do bieżących potrzeb PLL LOT, jednak pogarszały jego estetykę.Przez większość czasu na parterze budynku mieściło się kilka stoisk sprzedaży biletów, kasa walutowa, przechowalnia bagażu, punkt informacyjny oraz kawiarnia. Piętro budynku dostosowano do potrzeb działów administracyjnych PLL LOT.
Polskie Linie Lotnicze zaczęły opuszczać budynek na początku lat 90. XX wieku. W budynku swoje miejsce znalazły inne firmy oraz sklepy.
LOT do wyburzenia?
W 2012 roku dawny budynek LOT-u kupiła gdyńska firma Elfeko SA. Przedsiębiorstwo zapowiedziało wyburzenie starego obiektu i budowę nowego obiektu hotelowo-biurowo-handlowego. Inwestycja miała rozpocząć się w ciągu trzech lat i zakończyć w 2017 roku. Jednak dopiero w 2017 roku ogłoszony został konkurs architektoniczny na nową zabudowę. Za najlepszy projekt wybrano propozycję pracowni KD Kozikowski Design, a wyróżnienie przyznano pracowni Eovastudio z Sewilli. Nagrodzony projekt spotkał się z falą krytyki ze strony mieszkańców oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.We wrześniu 2019 roku wojewódzki konserwator zabytków wystąpił o opracowanie opinii na temat architektonicznych walorów dawnego pawilonu meblowego. W 2020 roku PWKZ odmówił wydania zgody na rozbiórkę budynku. Urzędnik uznał, że posiada on cechy budynku zabytkowego, które powinny być chronione.
Lokalny punkt spotkań
Ze względu na położenie w samym centrum Gdańska oraz dobre skomunikowanie autobusowe i tramwajowe, budynek stał się punktem orientacyjnym i popularnym miejscem spotkań mieszkańców. "Spotkajmy się pod LOT-em" to częste wyrażenie słyszane w ustach gdańszczan.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.