reklama

Gdańskie muzeum utworzy swój oddział w Tczewie. Ma pomóc uratować cenny zabytek

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie muzeum utworzy swój oddział w Tczewie. Ma pomóc uratować cenny zabytek - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otworzy w przyszłości swój oddział w Tczewie. Placówka ma objąć swoją opieką Most Tczewski czyli miejsce, gdzie spadły pierwsze bomby II wojny światowej.
reklama

Porozumienie podpisane pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Powiatem Tczewskim (formalny właściciel zabytkowego mostu) zakłada utworzenie oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie fragmentu mostu w Tczewie. Pozwoli to na pozyskanie środków rządowych na remont zabytkowego obiektu. Samorządu nie stać na generalne odnowienie obiektu, który musi spełnić prowadzony według szczegółowych wytycznych Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

O utworzenie w Tczewie oddziału Muzeum II Wojny Światowej od dawna apelowali społecznicy i lokalni politycy wszystkich partii. 

Dzięki podpisanemu porozumieniu, gdańskie muzeum wystąpi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie środków, pozwalających instytucji przygotować program funkcjonalno-użytkowy z zagospodarowania wskazanej przestrzeni. Jak podkreśla szef MIIWŚ, muzeum będzie w stanie wypełnić treściami muzealnymi zachodni przyczółek, który częściowo już jest gotowy oraz portal, który dopiero powstanie.

- Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez Starostwo Powiatowe w Tczewie. Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r - mówi prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wyjątkowość zabytkowego mostu podkreśla też Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nadzoruje remont. W 2019 roku wstrzymał rozbiórkę fragmentu Mostu Tczewskiego. Konserwator uznał, że demontowane przęsło ESTB jest jedynym tego typu w Polsce i należy je wyeksponować. Taka decyzja spowodowała, że koszt remontu znacznie się zwiększył.

- Jest to zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku. Najdłuższy, najnowocześniejszy i jednocześnie niezwykle piękny. Wówczas jeszcze budując obiekty inżynieryjne, również obiekty o charakterze de facto militarnym, dbano o estetykę. Stąd też te piękne wieże neogotyckie i cała neogotycka romantyczna estetyka tego obiektu, którą w tej chwili będziemy przywracać - mówił podczas podpisywania porozumienia Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W sumie odbudowa zabytkowego fragmentu mostu może kosztować nawet 200 mln zł. Prace mają ruszyć w tym roku i potrwają kilka lat. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama