Podpisane porozumienie ma na celu wypracowanie założeń oraz warunków projektu związanego z budową elektrowni gazowo-parowej. Zaangażowane w przedsięwzięcie państwowe koncerny muszą ustalić warunki prawne i techniczne realizacji tej inwestycji, a także zdefiniować zasady finansowania projektu.
Szczególnie istotne jest ustalenie lokalizacji, technologii oraz mocy nowej elektrowni. Jeśli trzem koncernom uda się wypracować akceptowalne przez każdą ze stron warunki, w następnej kolejności konieczne będzie wykonanie projektu umowy o wspólnym przedsięwzięciu, który będzie regulował zasady współpracy firm przy realizacji inwestycji.
– To inwestycja zarówno w bezpieczeństwo energetyczne naszego zakładu, który stałby się odporny na wszelkiego rodzaju zaniki napięcia, ale docelowo również w bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS. – Współpraca z PKN Orlen i ENERGĄ przy tym projekcie przyniesie korzyści każdej ze stron. Możliwość skorzystania z doświadczeń naszych partnerów pozwoli zmniejszyć potencjalne ryzyka oraz ułatwi realizację tej inwestycji czyniąc ją tym samym bardziej opłacalną ekonomicznie. To pokazuje, że budowa koncernu multienergetycznego ma sens. Po sfinalizowaniu tego procesu, w wyniku efektu synergii, takich korzyści pojawi się o wiele więcej - dodaje.
Podpisany wczoraj list intencyjny wiąże koncerny do czasu zawarcia stosownych umów, ale nie później niż do końca 2021 roku. Według porozumienia, elektrownia miałaby powstać do lipca 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.