reklama

Próbna kostka na Długim Targu ogrodzona przed spacerowiczami. Czy będzie można się nią przejść?

Opublikowano:
Autor:

Próbna kostka na Długim Targu ogrodzona przed spacerowiczami. Czy będzie można się nią przejść? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Kilkanaście dni temu na Długim Targu, nieopodal fontanny Neptuna, pojawił się próbny fragment nowej nawierzchni. Niestety, fragment deptaku jest cały czas ogrodzony mało estetyczną siatką, a mieszkańcy nie mają możliwości przetestować próbnej nawierzchni. Czy ogrodzenie będzie stało na najsłynniejszym gdańskim deptaku aż do remontu?
reklama

Kilka dni temu próbne pole nawierzchni na Długim Targu uzyskało akceptację Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co daje zielone światło do remontu nawierzchni na całym deptaku. Po akceptacji przedstawiciele wybranych grup osób o ograniczonych możliwościach poruszania się m.in. osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i rodziców z dziećmi w wózkach, przetestowali nawierzchnię w obecności gdańskich władz. Przeciętny gdańszczanin jednak do dziś nie może osobiście sprawdzić, jak będzie chodziło się po nowej nawierzchni, ponieważ próbne pole jest ogrodzone mało estetyczną, metalową siatką. 

Część spacerowiczów jest zaskoczona brakiem możliwości przejścia po testowym odcinku deptaku. W oczy razi także ogrodzenie szpecące okolice zabytkowej fontanny Neptuna. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni tłumaczy, że aktualna sytuacja jest tymczasowa i wkrótce każdy będzie miał możliwość osobistego przetestowania nawierzchni.

- Próbne pole nie zostało wykonane w docelowej technologii. Zastosowana została spoina piaskowa z niewielką domieszką cementu, aby umożliwić ewentualne przełożenie kostki. Docelowo kostka będzie zalana wysokowytrzymałą spoiną mineralną - informuje w rozmowie z portalem Puls Gdańska Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ. - Ogrodzenie zostanie zdjęte jeszcze w tym miesiącu po ustawieniu na nim elementów małej architektury, bo o ile chodzenie po tej nawierzchni w żaden sposób jej nie uszkodzi, to wielokrotny wjazd na nie pojazdów choćby służb mogłoby mieć na nią wpływ.  Elementy małej architektury ten wjazd uniemożliwią - dodaje.

Na razie mieszkańcy będą mogli przejść się tylko małym kawałkiem nowego chodnika. Z uwagi na rozpoczynający się sezon turystyczny, prace remontowe rozpoczną się jesienią, aby nie utrudniać możliwości poruszania się mieszkańcom i turystom podczas wakacji. Jak informuje GZDiZ, przetarg na prace remontowe pojawi się pod koniec maja. 

Rodzaj nawierzchni wyborem konserwatora

Próbne pole nawierzchni, które można zobaczyć na Długim Targu, budzi wśród mieszkańców różne uczucia. Część z nich nie jest przekonana do zastosowanej formy małej kostki kamiennej, która ustępuje komfortem w poruszaniu się pieszych większym płytom granitowym, znanym choćby z ulicy Stągiewnej. Remont nawierzchni najbardziej prestiżowego gdańskiego deptaku jest bardzo ważną inwestycją, która będzie służyć mieszkańcom i turystom przez wiele lat. Mogłoby się wydawać, że przed przystąpieniem do inwestycji o tak dużym znaczeniu, warto byłoby skonsultować projekt z mieszkańcami. 

Niestety, z uwagi na zabytkowy charakter Głównego Miasta, decydujący głos w sprawie remontu miał konserwator zabytków. To właśnie z powodu dodatkowych negocjacji planowany remont opóźnił się aż o dwa lata. 

- O rodzaju nowej nawierzchni zdecydował Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków: w zakresie typu, faktury, obróbki i kolorystyki kostki, uwzględniając historyczny charakter reprezentacyjnej ulicy Gdańska i jej zabudowy wpisanej do rejestru zabytków.  Jej uzgodnienie trwało 2 lata. Od samego początku zależało nam, aby nowa nawierzchnia była funkcjonalna i dawała maksymalny komfort pieszym, w tym także osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z dziećmi w wózkach. Dlatego próbny fragment został przetestowany i oceniony przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami, ich opiekunów i matki z dziećmi w wózkach - tłumaczy nam Magdalena Kiljan. 

Poniżej przypominamy burzliwą historię przygotowań do remontu nawierzchni Długiego Targu:

  • kwiecień 2019 – pismo GZDiZ do PWKZ ws. koncepcji remontu Długiego Targu
  • maj 2019 – pozytywna opinia PWKZ, na podstawie której opracowany został projekt budowlany
  • czerwiec 2019 – wniosek GZDiZ do PWKZ o decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac
  • sierpień 2019 – odmowa wydania pozwolenia przez PKWZ na remont Długiego Targu
  • styczeń 2020 – przygotowanie próbek nawierzchni zgodnie z przesłanymi wytycznymi PWKZ. Próbki nie zyskały akceptacji konserwatora
  • sierpień 2020 – uzupełnienie przez GZDiZ dokumentacji projektowej nawierzchni
  • październik 2020 – wydanie przez PWKZ decyzji na prowadzenie prac z zachowaniem istniejącego podziału Długiego Targu na pola i ułożeniem próbnego pola nawierzchni
  • kwiecień 2021 – ułożenie próbnego pola nawierzchni na Długim Targu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama