Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, w którego trakcie miliony Polaków zatrzymują się na moment i spędzają czas z bliskimi. Nie jest tajemnicą, że niejednokrotnie tego typu spotkaniom towarzyszy alkohol, który niestety staje się zmorą na polskich drogach. Tylko w Wigilię z powodu jazdy na “podwójnym gazie” zatrzymano bowiem aż 174 kierowców.
Ile czasu powinno zatem upłynąć od wypicia alkoholu, by móc usiąść za kierownicą? To pytanie szczególnie 26 grudnia zadaje sobie wielu kierowców, planujących po świętach powrót do domu. Warto jednak wiedzieć, że nie ma na to dokładnej odpowiedzi, ponieważ szybkość trawienia alkoholu zależy od wielu czynników takich jak wiek, płeć, waga czy jedzenie spożywane w podczas picia.
Skąd zatem wiedzieć, że już jesteśmy gotowi do jazdy? Przede wszystkim należy pamiętać, że wyznacznikiem pełnej trzeźwości nie może być nasze samopoczucie. W trakcie spożywania alkoholu jego wchłanianie przyjmuje bowiem różne formy, przez co nawet gdy czujemy się już dobrze, jego stężenie w naszym organizmie wciąż może być wysokie.
Po jakim czasie od wypicia można wsiąść za kierownicę?
Mimo to naukowcom udało się ustalić średni czas trzeźwienia, który przyjmuje, że alkohol rozkłada się średnio w tempie 0,1–0,15 promila na godzinę. Oznacza to, że po wypiciu jednego 5 proc. piwa ponownie za kierownicę możemy wsiąść po upływie około trzech godzin.Podobnie sprawa będzie wyglądać z lamką 10 proc. wina oraz szampana. Średni czas, jaki potrzebuje nasz organizm na strawienie zawartego w nich alkoholu, również wyniesie bowiem trzy godziny. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku czystej wódki.
Po spożyciu jednego kieliszka nasz organizm na wytrzeźwienie potrzebować będzie bowiem około jednej godziny. Warto jednak pamiętać, że jest to umowny czas, mogący różnić się w zależności od spożywającego alkohol. Jeśli nie mamy 100 proc. pewności czy jesteśmy w pełni trzeźwi przed podróżą, dobrze jest udać się na najbliższy komisariat, gdzie będziemy mogli bezpłatnie i bezkonsekwencji się skontrolować.
Obecnie polskie prawo przewiduje bardzo wysokie kary dla prowadzących po alkoholu. Po przekroczeniu dopuszczalnej normy, wynoszącej stężenie od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm sześc. wydychanego powietrza (lub 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) możemy spodziewać się nawet kilku tysięcy złotych mandatu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.