reklama

Pierwszy na świecie publiczny model AI do wykrywania tętniaków mózgu opracowany przez GUMed i Harvard Medical School

Opublikowano:
Autor:

Pierwszy na świecie publiczny model AI do wykrywania tętniaków mózgu opracowany przez GUMed i Harvard Medical School - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieZespół naukowców i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, we współpracy z Harvard Medical School w Bostonie, stworzył pierwszy na świecie publicznie dostępny model sztucznej inteligencji (AI), który autonomicznie wykrywa tętniaki mózgu na podstawie angiografii TK. To przełomowe osiągnięcie w dziedzinie neurochirurgii zostało opublikowane w prestiżowym portalu CNS Neurosurgery i może zrewolucjonizować sposób diagnozowania schorzeń naczyniowych mózgu.
reklama

Model AI z Gdańska skuteczniejszy niż komercyjne rozwiązania

Opracowany przez specjalistów z Gdańska i Bostonu model przewyższa skutecznością obecnie stosowane systemy komercyjne, oferując szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę tętniaków mózgu. Algorytm powstawał przez dwa lata na bazie ponad 2000 skanów tomografii komputerowej pacjentów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. Skuteczność modelu została potwierdzona w rygorystycznych testach z użyciem zewnętrznych danych medycznych.

reklama

Przełomowa diagnostyka tętniaków mózgu dzięki AI z Polski

Autonomiczny model sztucznej inteligencji opracowany przez GUMed i Harvard Medical School to pierwszy w pełni otwarty projekt tego typu na świecie. Jego celem jest nie tylko wspieranie lekarzy w szybkiej diagnostyce tętniaków mózgu, ale także udostępnienie zaawansowanych technologii AI na szeroką skalę – również w placówkach niemających dostępu do kosztownych systemów komercyjnych.

Kto stoi za sukcesem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

W projekt zaangażowani byli doświadczeni lekarze i naukowcy z Gdańska oraz utalentowani studenci kierunku lekarskiego. Wśród głównych autorów znajdują się:

reklama

  • dr hab. Piotr Zieliński, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii GUMed
  • dr hab. Tomasz Szmuda, specjalista neurochirurgii i badacz GUMed
  • lek. Paulina Skrzypkowska z Katedry i Kliniki Neurochirurgii GUMed
  • Samuel Pettersson, student English Division i aktywny członek studenckiego koła naukowego ED Scientific Circle of Neurosurgery

Diagnostyka tętniaków mózgu przyspieszy dzięki sztucznej inteligencji

Nowy model AI może wkrótce znaleźć zastosowanie w szpitalach na całym świecie, znacząco skracając czas potrzebny na postawienie diagnozy i zwiększając bezpieczeństwo pacjentów z podejrzeniem tętniaka mózgu. Szybsza identyfikacja patologii naczyniowych oznacza większe szanse na skuteczne leczenie i ratowanie życia.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo