reklama

Jak wygląda Gdańsk z kosmosu? Udostępniono wyjątkowe zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

Jak wygląda Gdańsk z kosmosu? Udostępniono wyjątkowe zdjęcia - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości PomorzePomorskie miasta z perspektywy kosmosu. Unikalne zdjęcia z satelity dostępne dla każdego.
reklama

Mieszkańcy Pomorza mają okazję spojrzeć na swoje miasta z zupełnie innej perspektywy - prosto z orbity okołoziemskiej. W związku z zakończeniem misji kosmicznej IGNIS, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot udostępnił wyjątkowy zestaw zdjęć satelitarnych przedstawiających region w nowym świetle.

reklama

Satelitarne spojrzenie na Pomorze

Na opublikowanych obrazach, wykonanych przez europejskiego satelitę Sentinel 2A, można zobaczyć m.in. Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdański, Rumię, Redę, Tczew, a także bardziej kameralne miejscowości, takie jak Pszczółki czy Jastarnia. Zdjęcia ukazują nie tylko zabudowę miejską, ale też strukturę zieleni, akweny wodne i układ przestrzenny regionu, a to wszystko wszystko z lotu ptaka, a raczej z pułapu kilkuset kilometrów nad Ziemią.

Powrót z misji IGNIS i kosmiczny prezent

Publikacja zdjęć zbiegła się z zakończeniem misji kosmicznej IGNIS, w ramach której na pokładzie kapsuły Dragon „Grace” znalazł się również polski astronauta, Sławosz Uznański-Wiśniewski. Po udanym wodowaniu u wybrzeży Kalifornii 15 lipca, partnerzy projektu postanowili uczcić to wydarzenie, udostępniając mieszkańcom Pomorza obrazy ich regionu wykonane z przestrzeni kosmicznej.

reklama

Satelity pomagają nie tylko naukowcom

Zdjęcia, choć efektowne wizualnie, mają również ogromną wartość użytkową. Satelita Sentinel 2 dostarcza dane w wysokiej rozdzielczości, które mogą być wykorzystywane m.in. do monitorowania zmian w środowisku naturalnym, zarządzania przestrzenią miejską czy analizowania skutków zjawisk ekstremalnych, takich jak pożary czy powodzie. To narzędzie użyteczne zarówno dla samorządów, jak i pasjonatów ekologii czy turystyki.

Z kolei satelita Sentinel 1, wyposażony w technologię radarową, pozwala na zbieranie danych nawet nocą i przy dużym zachmurzeniu. Oferuje to nowe możliwości m.in. w zakresie rolnictwa i zarządzania kryzysowego. Co ważne, wiele z tych danych dostępnych jest bezpłatnie, co otwiera szerokie pole do ich praktycznego wykorzystania.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo