Tysiące ton piasku i soli
Zimowa aura od kilku tygodni nie opuszcza Gdańska. Ma to oczywiste przełożenie na utrzymanie dróg, chodników i ścieżek rowerowych, które wymają odśnieżania i działań zapobiegawczych przed oblodzeniem. Pierwszy raz piaskarki i solarki wyjechały na ulice miasta już w listopadzie ubiegłego roku. Wraz z pojawieniem się intensywnych opadów śniegu, od stycznia zaangażowanie służb drogowych wyraźnie wzrosło.Padający bez przerwy przez wiele godzin śnieg powodował, że pojazdy służb drogowych były praktycznie cały czas w ruchu.
- Służby pracowały całą dobę, bo efekty ich pracy były szybko zanikające. Naszym zadaniem było zachowanie przejezdności i to się udało. Na drogach każdego dnia pracowało 60-70 specjalistycznych pojazdów, pługoposypywarek i ciągników. W akcję zima zaangażowanych było codziennie ponad 350 osób. Zarówno pracujących na drogach jak i na infrastrukturze – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W styczniu odśnieżono łącznie 174 milionów metrów kwadratowych powierzchni gdańskich dróg. Do połowy lutego odśnieżono natomiast prawie 100 milionów metrów kwadratowych powierzchni dróg. Tak szeroka akcja utrzymania dróg pochłania z budżetu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni tysiące złotych dziennie. W styczniu GZDiZ wydał na akcję ZIMA około 9,3 mln złotych, zaś od 1 do 14 lutego była to już kwota 5,3 miliona złotych.
Najwięcej pracy na górnym tarasie
Najwięcej pracy drogowcy mają na górnym tarasie. Jak mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, najtrudniejsza sytuacja jest zazwyczaj w dzielnicach położonych za obwodnicą: Osowa, Kokoszki oraz Kiełpino Górne. Z tych dzielnic też drogowcy otrzymują najwięcej zgłoszeń od mieszkańców z prośbą o przyjazd pługów.- Zgłoszenia najczęściej dotyczą ulic zlokalizowanych za obwodnicą, w szczególności dzielnic: Osowa, Kiełpino Górne, a także chodników i obiektów zlokalizowanych przede wszystkim w rejonie Południowym - mówi Kiljan w rozmowie z Pulsem Gdańska.
Część skarg mieszkańców zakończyła się nałożeniem na wykonawców kar finansowych. Również sam GZDiZ kontroluje jakość usług świadczonych przez wykonawców.
- W okresie od stycznia do 16.02.2021 kary dla wykonawców za brak realizacji utrzymania zimowego zostały nałożone na łączną kwotę 123 tysiące. Wszystkie wystawione kary dotyczą infrastruktury – mówi rzecznik GZDiZ.
WIDEO z ataku zimy na początku stycznia
[yt:xB-4vDhu2v8][news:1141118]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.